Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Retinere masina de catre service auto
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Retinere masina de catre service auto

Am reparat masina prin CASCO masina la un service cu care ei au decontare directa, dar cu accpt de plata. Cei de la service nu imi dau masina pentru ca nu s-a dat accptul de plata.

Este legal sa mi se retina masina pana la acceptul de plata? Daca da, in baza carei legi??

Multumesc
nu, nu este legal. respectivii trebuiau sa accepte efectuarea reparatiilor doar dupa ce obtineau acceptul de plata, iar pana la acel moment sa refuze efectuarea reparatiilor. Daca au acceptat sa faca reparatiile, au facut-o asumandu-si acest risc.
Faceti o plangere penala impotriva service-ului auto pentru abuz de incredere.