Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dosar de dauna neaprobat de asigurator dar service-ul ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dosar de dauna neaprobat de asigurator dar service-ul a facut reparatia fara acordul meu

As dori sa depun o reclamatie pentrul abuzul celor de la service-ul [editat - Regulamentul forumlui nu permite postarea numelor persoanelor fizice sau jurdice cu care aveti probleme]

Am avut o asgurare CASCO si cu 5 dosare de dauna m-am dus in data de 4.02.2013 la Service-ul zzzzzzzzz pentru a repara masina proprietate personala, Renault Megane II.

Am lasat masina in service, cu promisiunea ca va desface pisele ce vor trebui inlocuite si va cere inca o data acceptul asiguratorului pentru ulterioarele piese defecte din interior.

In data de 11.02.2013, m-a sunat reprezentantul service-ului sa ma anunte ca masina a fost reparata si asteapta acceptul de plata din partea asiguratorului.
Prin interventii la call-center-ul asiguratorului am aflat cine era repartizat pentru dosarele de dauna si i-am pus in legatura personal.

- 4 dosare au fost asignate D-lui xxxxxxxxxx (insp. specialitate daune ) :
-1 dosar a fost asignat D-lui yyyyyyyyy (insp. specialitate daune )

Azi 15.02.2013, m-a sunat de la Service-ul zzzzz sa ma anunte ca a fost refuzat un dosar de dauna pe baza expertizei foto.
Cu acelasi prilej m-a mai anuntat ca nu imi va elibera masina din service daca nu platesc o taxa de 800 RON cat costa inlocuirea bara fata.
De ce nu s-a facut expertiza foto la primirea masinii in service, inainte de a incepe reparatia? Nu am fost de acord cu achitarea taxei si i-am rugat sa monteze
bara fata veche a masinii cu care am venit in service dar cel de la service a refuzat expres acest lucru. Le-am trimis un email pentru a primii in scris acest raspuns si sper ca mi-l vor da.

Au dreptul cei de la Service-ul zzzzzzzz sa ma oblige sa achit taxa asta? Conform legii, nu trebuiau sa ma instiinteze daca un dosar de dauna a fost refuzat si sa ma cheme la service
personal pentru a semna acceptul de plata din fonduri proprii a reparatiei ?

Ei spun urmatoarele:
"Reparatia nu s-a facut conform dorintelor noastre ci a solictarii dvs. respectiv conform notei de constatare.
Bara fata nu a fost inlocuita ci revopsita, de inlocuit s-a inlocuit bandoul (ornamentul de pe bara fata ).
Semnatura dvs. pe comanda de reparatie, reprezinta acordul pentru lucrarile convenite."

dar....

Daca cititi inca o data Ordinul de reparatie semnat de mine:

"Cererile clientului:
Reparatie conform nota constatare XXXXXX"

si nu la cererea mea explicita.

Va rog sa ma indrumati cum sa procedez in continuare.
Ares-3, moderator
luni, 18.02, m-au chemat cei de la service pentru a discuta problema si a cadea la invoiala.

la telefon s-au exprimat in felul urmator:
"Haideti sa ne vedem si sa stabilim a cui este vina si sa rezolvam problema"

ce strategie ar trebui sa adopt?
Nu dati niciun raspuns pe loc daca nu sunteti convins ca ceea ce va propun este ceea ce va doriti, amanati-i cu raspunsul macar o zi pana analizati bine oferta.
au incercat sa ma puna sa semnez cateva hartii necompletate de ei dar am scris doar numele fara semnatura. Erau niste formulare ca eu accept ca banii de la asigurator sa mearga direct in contul lor. Imi pare rau ca nu am luat un formular acasa.

Oricum nu cred ca e valid ca scria jos: "Nume, Prenume, Semnatura" si eu am scris doar numele si prenumele.

In data de vineri 15 feb mi-au propus sa platesc 800 ron pentru a lua masina din service, mai apoi mi-au trimis un deviz cu 1200 si ceva de ron si ieri mi-au facut un "discount" la 900 si ceva ron.

Ar putea sa ma ajute cineva in rezolvarea acestei probleme?

Am vazut intr-o alta discutie pe acest site, o recomandare a unui Domn avocat Popescu ca retinerea masinii este abuziva si s-ar incadra la art. 231 din CP - abuz de incredere.

E scris numele in clar de mana dvs., sper sa nu fie probleme...
Nu stiu daca fara a vedea hartiile cineva se incumeta sa va dea un sfat. Subiectul dvs. va fi mutat in sectiunea Polite de asigurare, reasigurare si probleme juridice conexe, poate acolo veti primi lamuriri.
bogdan.voinea a scris:

Erau niste formulare ca eu accept ca banii de la asigurator sa mearga direct in contul lor. Imi pare rau ca nu am luat un formular acasa.

Eu inteleg ca banii necesari platii reparatiei autoturismului vor fi virati direct service-ului de catre asigurator. Asta nu este rau. Se practica aceasta metoda numita decontare directa.
Dar mare atentie ca in formularul pe care vi l-a pus in fata sa-l semnati sa nu se strecoare vreo "chichita". In primul rand suma ce urmeaza sa o vireze societatea de asigurare sa reprezinta contravaloarea reparatiilor tuturor avariilor produse in urma accidentului. In al doilea rand, fiti atent ca in respectivul formular sa se specifice ca, dupa virarea banilor de catre asigurator, service-ul sa nu aibe vreo pretentie pecuniara suplimentara pe care va trebui s-o platiti dvs.
Succes!