avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... politia si munca la negru
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

politia si munca la negru

buna
ce obligatii are politia daca in urma unei plangeri ia cunostinta de munca la negru.
daca are ceva obligatii ,de exemplu sesizarea ITM,in baza carei prevederi legale.
multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:45, 23 August 2012
In acest sens, poate trimite o adresa catre ITM sau poate sa-si delege competenta in favoarea acestei institutii pentru solutionarea sesizarii primite in acest sens.
dar exista vreo prevedere legala care-i obliga sa adopte una din atitudinile mentionate mai sus?
daca" se fac ca ploua"si nu iau nici o masura?
Art. 26 din Legea nr.218/2002:
(1) Poliţia Română are următoarele atribuţii principale:
.....
6. culege informaţii în vederea cunoaşterii, prevenirii şi combaterii infracţiunilor, precum şi a altor fapte ilicite;
...
24. acordă sprijin, potrivit legii, autorităţilor administraţiei publice centrale şi locale în vederea desfăşurării activităţii acestora;
...

OG nr.27/2002:
"Art. 6 ind.1 - Petiţiile greşit îndreptate vor fi trimise în termen de 5 zile de la înregistrare de către compartimentul prevăzut la art. 6 alin. (1) autorităţilor sau instituţiilor publice care au ca atribuţii rezolvarea problemelor sesizate, urmând ca petiţionarul să fie înştiinţat despre aceasta."
multumesc mult de raspunsuri
se pare ca politia nu a facut nimic din cele prevazute nici in lege nici in OG.
poate fi vorba de neglijenta in serviciu,sau ce altceva?
unde pot sa-i denunt?la DNA?
multumesc anticipat.
Poate fi vorba si despre o neglijenta in serviciu .... puteti sesiz acorpul de control al Ministerului de Interne.

In legatura cu munca la negru puteti sesiza direct Inspectia Muncii/ITM-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere catre angajator silviu35 silviu35 IN cit timp trebuie sa imi raspunda angajatorul la cerere solicit 3 zile lucrate la negru,am probe cu tel mobil,pe ce lege si articol imi intemeiez cererea. (vezi toată discuția)
Angajatii isi pot desfasura activitatea intr-o terasa neautorizata? morty morty Buna ziua, Am sesizat Inspectoratul de constructii cu privire la o terasa din fata unui magazin daca au autorizatie de constructie.Am primit raspuns ca nu ... (vezi toată discuția)
Interpretare a legii procesomanul procesomanul Buna ziua, Am trimis la Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP) o cerere pentru a mi se furniza niste date din dosarul meu personal de pensie. Greseala mea a ... (vezi toată discuția)