avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pentru un card de credit de 3000 de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pentru un card de credit de 3000 de lei, se poate?

Numele meu este Cristina, iar in urma cu aproximativ 3 ani, am luat un card de credit de la Banca, din cauza faptului ca mi-am pierdut serviciul intre timp, nu am mai reusit sa-l achit, am primit notificari de la firma de recuperari ca ma vor executa silit daca nu achit o perioadta, dupa care s-au oprit.In momentul de fata, am primit o scrisoare de la un executor judecatoresc,prin care ma obliga sa achit aceasta suma, suma nu este foarte mare sun cam 3000 de lei. tin sa mentionez ca nu am niciun bun sau proprietate pe numele meu, dar sunt angajata.
Este intelept sa depun o declaratie la dansul ca nu detin nicun fel de bun? :((
As vrea sa-l platesc ca sa pot scapa de aceasta grija,dar nu-l pot achita pe tot odata si nu stiu cum pot scapa de aceasta ordoare.
Cum pot fi executata daca nu am primit nicio instiintare de dare in judecata, ca sa le permita acest drept?:(
Ce m-ati sfatui sa fac, sunt foarte ingrijorata si as aprecia foarte mult ajutorul dumneavoastra.

Ultima modificare: Marți, 21 August 2012
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: Daniela David , Consilier juridic 22:56, 21 August 2012
Executarea silita se poate face si prin poprire.
Prezentati-va la executor si incercati sa obtineti esalonarea.
Nu trebuia sa fiti data in judecata intrucat contractul incheiat cu banca este titlu executoriu. Chiar daca nu aveti bunuri, se poate infiinta in cadrul executarii silite poprire asupra veniturilor dvs.
Cota maxima de retinere care poate fi ordonta de executor angajatorului dvs.este de 1/3 din venitul realizat.
Daca va reuseste o esalonare a datoriei mai "confortabila valoric" decat poprirea, va recomand sa faceti asta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executarea silita batrin _daniel batrin _daniel Buna ziua. Problema mea este urmatoarea: am dat in judecata un chirias pentru neplata chiriei in luna aprilie, iar acum am primit in posta hotararea ... (vezi toată discuția)
Comunicare sentinta dezdemona_dezy dezdemona_dezy buna ziua. am si eu o problema ca toti oamenii de rand cu probleme financiare. am luat un credit de nevoi personale fara garantii doar cu adeverinta de salariu ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salar pentru cheltuieli de judecatã Cristian Marian Cristian Marian Două procese pierdute de subsemnatul în instanță. Nu vreau să-i dau părții adverse toată suma o dată, pentru că aceste procese au fost ... (vezi toată discuția)