Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pentru un card de credit de 3000 de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pentru un card de credit de 3000 de lei, se poate?

Numele meu este Cristina, iar in urma cu aproximativ 3 ani, am luat un card de credit de la Banca, din cauza faptului ca mi-am pierdut serviciul intre timp, nu am mai reusit sa-l achit, am primit notificari de la firma de recuperari ca ma vor executa silit daca nu achit o perioadta, dupa care s-au oprit.In momentul de fata, am primit o scrisoare de la un executor judecatoresc,prin care ma obliga sa achit aceasta suma, suma nu este foarte mare sun cam 3000 de lei. tin sa mentionez ca nu am niciun bun sau proprietate pe numele meu, dar sunt angajata.
Este intelept sa depun o declaratie la dansul ca nu detin nicun fel de bun? :((
As vrea sa-l platesc ca sa pot scapa de aceasta grija,dar nu-l pot achita pe tot odata si nu stiu cum pot scapa de aceasta ordoare.
Cum pot fi executata daca nu am primit nicio instiintare de dare in judecata, ca sa le permita acest drept?:(
Ce m-ati sfatui sa fac, sunt foarte ingrijorata si as aprecia foarte mult ajutorul dumneavoastra.

gi-jane2, moderator
Executarea silita se poate face si prin poprire.
Prezentati-va la executor si incercati sa obtineti esalonarea.
Nu trebuia sa fiti data in judecata intrucat contractul incheiat cu banca este titlu executoriu. Chiar daca nu aveti bunuri, se poate infiinta in cadrul executarii silite poprire asupra veniturilor dvs.
Cota maxima de retinere care poate fi ordonta de executor angajatorului dvs.este de 1/3 din venitul realizat.
Daca va reuseste o esalonare a datoriei mai "confortabila valoric" decat poprirea, va recomand sa faceti asta.