Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Droguri pentru consum propriu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Droguri pentru consum propriu

fartele meu a fost retinut pentru ca i sau gasit droguri in casa(hasis)era pentru consum propriu o sa fie condamnat sau poate scapa cu suspendare?nu are antecedente.va multumesc!!
Da, e marisoara cantitatea dar daca nu exista dovezi ca a vandut este cam in contra prezumtiei de nevinovatie sa se considera ca nu ar fi pentru consum propriu.

Exista insa hotarari in care cantitatea a contat suficient de mult pentru acuzare...
Trebuie stiut exact ce probe exista la dosar.
Este greu de crezut sa se fi dispus o perchezitie doar ca un martor a dat o declaratie...

Am caz cu investigator sub acoperire si martor insa fara interceptari si nu s-a dispus perchezitie...si clientul este liber...

Daca in cazul userului nostru s-a dispus pechezitie cu asa siguranta trebuie sa fi existat ceva probe...deoarece greu de crezut ca se emitea mandat aiurea...
Este doar o presupunere fara a vedea dosarul dar e logic sa fie asa...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
corect, si eu cred ca au avut parte de un investigator sub acoperire sau chiar un informator care a colaborat. in mod cert nu este vorba de o simpla posesie ptr consum, nimeni nu detine 200 gr ca sa le fumeze urmatoarele 2 luni.
Sa fim putin realisti, fratele dvs nu detinea 200 gr pt consum propriu si niciun procuror sau instanta nu va inghiti aceasta varianta. Cred ca stim cu totii care este motivul pt detinerea acestei cantitati.
Chiar daca in legislatia noastra nu se reglementeaza cantitatile de droguri detinute, delimitandu-se consumul propriu de trafic (cum prevad legislatiile altor tari) asta nu inseamna ca daca fratele dvs sustine ca erau pt consum instantele nu vor considera fapta drept trafic.

Sa isi ia urgent un avocat deoarece cel mai sigur va fi cercetat pt trafic.
ContSters178374, utilizator
Sub aspect teotetic si poate ca si practic nu ar fi chiar exclusa o asemenea varianta insa nu stiu cat timp putea fuma din aceasta cantitate.
Nu este imposibil sa isi fi facut provizii doar pentru el.
Daca dadea si petreceri si oferea insa apar alte probleme...
Va aduceti aminte de cazul Ion Tiriac junior?
Si acolo isi faceau de cap la petreceri si se oferea...ceea ce reprezinta o infractiune distincta...

Daca nu exista dovezi ca a vandut orice este posibil desi avocatul va avea mult de gandit la acest caz...
Adica ar putea avea sanse la o pedeapsa cu suspendare chiar daca cantitatea este marisoara, ca sa conchid...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
va multumesc pentru raspuns!