avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Droguri pentru consum propriu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Droguri pentru consum propriu

fartele meu a fost retinut pentru ca i sau gasit droguri in casa(hasis)era pentru consum propriu o sa fie condamnat sau poate scapa cu suspendare?nu are antecedente.va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: ContSters262229 , utilizator 20:34, 28 August 2012
Da, e marisoara cantitatea dar daca nu exista dovezi ca a vandut este cam in contra prezumtiei de nevinovatie sa se considera ca nu ar fi pentru consum propriu.

Exista insa hotarari in care cantitatea a contat suficient de mult pentru acuzare...
Trebuie stiut exact ce probe exista la dosar.
Este greu de crezut sa se fi dispus o perchezitie doar ca un martor a dat o declaratie...

Am caz cu investigator sub acoperire si martor insa fara interceptari si nu s-a dispus perchezitie...si clientul este liber...

Daca in cazul userului nostru s-a dispus pechezitie cu asa siguranta trebuie sa fi existat ceva probe...deoarece greu de crezut ca se emitea mandat aiurea...
Este doar o presupunere fara a vedea dosarul dar e logic sa fie asa...
Ultima modificare: Luni, 27 August 2012
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
corect, si eu cred ca au avut parte de un investigator sub acoperire sau chiar un informator care a colaborat. in mod cert nu este vorba de o simpla posesie ptr consum, nimeni nu detine 200 gr ca sa le fumeze urmatoarele 2 luni.
Sa fim putin realisti, fratele dvs nu detinea 200 gr pt consum propriu si niciun procuror sau instanta nu va inghiti aceasta varianta. Cred ca stim cu totii care este motivul pt detinerea acestei cantitati.
Chiar daca in legislatia noastra nu se reglementeaza cantitatile de droguri detinute, delimitandu-se consumul propriu de trafic (cum prevad legislatiile altor tari) asta nu inseamna ca daca fratele dvs sustine ca erau pt consum instantele nu vor considera fapta drept trafic.

Sa isi ia urgent un avocat deoarece cel mai sigur va fi cercetat pt trafic.
Ultima modificare: Marți, 28 August 2012
ContSters178374, utilizator
Sub aspect teotetic si poate ca si practic nu ar fi chiar exclusa o asemenea varianta insa nu stiu cat timp putea fuma din aceasta cantitate.
Nu este imposibil sa isi fi facut provizii doar pentru el.
Daca dadea si petreceri si oferea insa apar alte probleme...
Va aduceti aminte de cazul Ion Tiriac junior?
Si acolo isi faceau de cap la petreceri si se oferea...ceea ce reprezinta o infractiune distincta...

Daca nu exista dovezi ca a vandut orice este posibil desi avocatul va avea mult de gandit la acest caz...
Adica ar putea avea sanse la o pedeapsa cu suspendare chiar daca cantitatea este marisoara, ca sa conchid...
Ultima modificare: Marți, 28 August 2012
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
va multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prins cu un 1,5g de hasis jorje24 jorje24 buna ziua,as avea si eu o intrebare!Am fost prins la domiciliu,intr-o perchezitie cu o cantitate de 1,5 g,hasis(asa mi s-au spus ca este),detinuta pt consum ... (vezi toată discuția)
Trafic de droguri de mare risc . buna ziua sunt acuzat de trafic ... Flaviusstoican Flaviusstoican Este sau nu forma continuata a Trafiicului de droguri de mare risc? Buna ziua sunt acuzat de trafic de droguri de mare risc in forma continuata . In luna ... (vezi toată discuția)
Introducerea de droguri de risc in tara sorina dobrican sorina dobrican daca ma poate ajuta cineva ,masura arestari inculpatului se poate face numai in baza declaratiei coinculpatului si a unui invinuit in faza de urmarire ... (vezi toată discuția)