Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor la salariu personal contractual
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor la salariu personal contractual

buna ziua,
sunt salariat contractual la o primarie sef serviciu voluntar situatii urgenta , am obtinut in luna iulie o diploma de licenta si intrebarea mea este daca pot obtine la salariu vreo majorare de 15 sau 20 %, in urma studiilor superioare efectuate?
multumesc!
Intr-adevar, conform legii 284/2010, cap. II - personal contractual, punctul VI - administratia publica locala, lit. b "Servicii voluntare pentru situatii de urgenta din subordinea consiliilor locale - Salarii de baza pentru functiile specifice din serviciile voluntare pentru situatii de urgenta", incadrarea pentru sef SVSU este de studii medii, nu se poate face promovare pe studii superioare, chiar daca ati absolvit o facultate.
Kyandra are perfecta dreptate. Si la noi e la fel. Cand v-ati ales postul inseamna ca v-ati asumat si salariul. Dar, daca ati dat examen, inseamna ca trebuie sa primiti sporul de conducere.
multumesc mult!
dar exista baza legala pentru transformarea postului din referent in consilier , ceva... astept pareri; este o speta interesanta, poate chiar cu majorare de salariu!
MAIKIMAUS, utilizator