avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... vanzare cladire reevaluata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

vanzare cladire reevaluata

Buna ziua,

O societate platitoare de impozit/venit prezinta urmatoarea situatie
cont: 212 "Constructii" 133 200 Ron
cont: 2812 "Amortizarea constructiilor" 4 890.43 Ron
cont 105 "Rezerve din reevaluare" 17 372.94
cont 1065 "Rezervere reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare"

societatea intentioneaza sa vanda cladirea unei persoane fizice, acuma as dori sa stiu ce operatiuni trebuie facute pentru a scoate cladirea din patrimoniul firmei prin vanzarea acesteia. Mentionez ca aceasta a fost reevaluata in cursul anului 2009, la ce valoare se poate vinde si daca se aplica TVA pt vanzarea acesteia.

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 14:04, 27 August 2012
Pretul de vinzare trebuie sa fie pretul pietei.
Vinzarea este o operatiune scutita de tva cf art 141, alin 2 lit F (daca cladirea se incadreaza in definitia cladirilor care nu sint noi). In acest caz se procedeaza la ajustarea tva dedus la achizitie sau constructie cf art 149.
Puteti opta pt taxarea operatiunii, caz in care ajustarea tva-ului dedus nu se mai face.

Ce intelegeti prin "ce operatiuni trebuie facutept a scoate cladirea din patrimoniu....."?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cladire man sofia man sofia S-a cumparat acum cativa ani de catre un srl platitor de tva , o cladire noua care era a unei cooperatii mestesugaresti ,si nu s a dedus tva ,acum se vinde tot ... (vezi toată discuția)
Vanzare cladire ramolex ramolex o societate comerciala are in patrimoniu o cladire. la data de 31.12.2012 a efectuat o reevaluare. valoare de achizitie 200.000 lei amortizare cumulata ... (vezi toată discuția)
Vanzare cladire pers.juridica catre prs.fizica- se fact. cu tva? gabiclenciu gabiclenciu va rog daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: - sunt prs.juridica si am o cladire din 2005, reevaluata in ian.2009, pe care vreau sa o vand ... (vezi toată discuția)