Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... vanzare cladire reevaluata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

vanzare cladire reevaluata

Buna ziua,

O societate platitoare de impozit/venit prezinta urmatoarea situatie
cont: 212 "Constructii" 133 200 Ron
cont: 2812 "Amortizarea constructiilor" 4 890.43 Ron
cont 105 "Rezerve din reevaluare" 17 372.94
cont 1065 "Rezervere reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare"

societatea intentioneaza sa vanda cladirea unei persoane fizice, acuma as dori sa stiu ce operatiuni trebuie facute pentru a scoate cladirea din patrimoniul firmei prin vanzarea acesteia. Mentionez ca aceasta a fost reevaluata in cursul anului 2009, la ce valoare se poate vinde si daca se aplica TVA pt vanzarea acesteia.

Va multumesc anticipat.
Pretul de vinzare trebuie sa fie pretul pietei.
Vinzarea este o operatiune scutita de tva cf art 141, alin 2 lit F (daca cladirea se incadreaza in definitia cladirilor care nu sint noi). In acest caz se procedeaza la ajustarea tva dedus la achizitie sau constructie cf art 149.
Puteti opta pt taxarea operatiunii, caz in care ajustarea tva-ului dedus nu se mai face.

Ce intelegeti prin "ce operatiuni trebuie facutept a scoate cladirea din patrimoniu....."?