Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliberare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliberare carte de munca

am incetat activitatea pe data de 5 ian anul curent fiind disponibilizat.intrucat nu mi s-a eliberat cartea de munca de catre firma la care am lucrat recte PIC Braila nu am putut depune dosarul cu actele necesare la oficiul de somaj.exista vreun termen limita de la disponibilizare in care angajatorul este obligat sa imi restitiue cartea de munca?voi primi somaj din data disponibilizarii,sau din momentul in care voi depune dosarul complet la oficilu de somaj?acest fapt este conditionat de eliberarea cm de catre angajatorul care tergiverseaza eliberarea cartii de munca.unde sa ma adresez?va multumesc.
Vei primi somaj de la data depunerii dosarului complet. In ceea ce priveste eliberarea cartii de munca, angajatorul este obligat sa o elibereze, te-as sfatui sa faci o cerere scrisa in acest sens angajatorului, pe care sa o si inregistrezi la firma angajatoare, cerere, la care daca nu vei primi raspuns te poti adresa ITM-ului cu o sesizare in care vei arata si cererea prin care ati solicitat carnetul de munca.
Durata minima : decizia de incetare CIM se depune la ITM in 5 zile de la intocmire iar in carnetul de munca se terece in 15 zile. Nu trebuie sa neglizati si insistati pentru eliberarea carnetului si a adeverintei pentru a beneficia de continuitatea in munca inainte de trecerea a 30 zile de la data incetarii contractului.
Pentru a beneficia de somaj cu data incetarii CIM trebuie sa depuneti dosarul in termen de 30 zile de la data incetarii, adica pana in data de 3 februarie. Dupa aceasta data veti primi somaj cu data depunerii dosarului la ALOFM. Dosarul contine copii : C.I., cerfificat de nastere, certificat de casatorie, act de studii, acte de calificare, copie carnet de munca si carnetul in original, adeverinta de la medicul de familie cu precizarea "apt de munca", adeverinta tip eliberata de angajator cu stagiul de cotizare pentru ultimele 12 luni anterioare desfacerii CIM.
Daca pentru cele 12 luni lucrate in ultimele 24 ati fost angajat la mai multi angajatori respectiva adeverinta se solicita de la toti angajatorii.
intrucat nu mi s-a eliberat cartea de munca de catre firma la care am lucrat recte PIC Braila nu am putut depune dosarul cu actele necesare la oficiul de somaj.exista vreun termen limita de la disponibilizare in care angajatorul este obligat sa imi restitiue cartea de munca?

Fostul angajator este obligat sa va dea carnetul de munca urgent!
Conform Decretului nr. 92/1976, carnetul de munca este act personal si nu poate fi retinut decat de organele de cercetare penala!
gabi_tatic a scris:

am incetat activitatea pe data de 5 ian anul curent fiind disponibilizat.intrucat nu mi s-a eliberat cartea de munca de catre firma la care am lucrat recte PIC Braila nu am putut depune dosarul cu actele necesare la oficiul de somaj.exista vreun termen limita de la disponibilizare in care angajatorul este obligat sa imi restitiue cartea de munca?voi primi somaj din data disponibilizarii,sau din momentul in care voi depune dosarul complet la oficilu de somaj?acest fapt este conditionat de eliberarea cm de catre angajatorul care tergiverseaza eliberarea cartii de munca.unde sa ma adresez?va multumesc.

Indemnizatia de somaj se acorda, la cerere, dupa caz, de la data incetarii contractului individual de munca daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data
sau
Indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii, daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data incetarii contractului de munca.