Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati intretinere

Buna ziua,
as dori sa stiu daca se pot aplica penalitati la penalitati.Sunt la zi cu cheltuielile de intretinere,nu am mai avut restante de vreo 2 ani, in schimb in urma neplatii la termen a cheltuielior s-au adunat o suma cu titlu de penaliati.In urma unor dosare facute catre asociatie si catre furnizorul de apa calda si caldura , mi s-a sters o parte din suma ca urmare a aplicarii legii 175/2010.Ni s-a spus sa asteptam ca sa vedem ce hotaraste consiliul local in privinta penalitatilor, iar in comitetul executiv s-a stabilit radierea penalitatilor mai vechi de 5 ani.Acum s-a stabilit intr-o adunare generala extraordinara ca se vor aplica penaliati la penalitati.Intreb daca e legal si ce pot face?
Vreu sa le achit dar treptat caci nu imi permit sa le achit deodata, dar nu vreu sa platesc penalitati la penalitati.
V a multumesc
Multumiri inca o data pentru raspunsuri.In ceea ce priveste recuperarea sumei fraudate ,instanta nu a pronuntat nimic, ca sa o oblige la plata, ci doar a dat sentinta de 1 an cu suspendare ca e la prima abatere si si-a recunoscut vine.
O zi cat buna!