Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariata gravida nu anunta angajatorul despre starea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariata gravida nu anunta angajatorul despre starea ei

O salariata insarcinata care nu a facut scris si nu a adus de la mediucul de familie adeverinta precum ca este insarcinata si acum urmeaza sa nasca (Lucreaza la birou ) . Daca nu a scris ca este insarcinată ma mai pot duce eu la ITM dupa atata timp sa ii inştiinţez? Ce ar trebui sa fac sa evit amenda itm in cazul unui control?
Art. 7 din OUG nr.96/2003:
(1)În termen de 10 zile lucratoare de la data la care angajatorul a fost anuntat în scris de catre o salariata ca se afla în una dintre situatiile prevazute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligatia sa înstiinteze medicul de medicina muncii, precum si inspectoratul teritorial de munca pe a carui raza îsi desfasoara activitatea.

Depasirea acestui termen este sanctionata cu amenda de la 2500 la 5000 lei, potrivit art.27 alin.1 din OUG nr.96/2003.
Daca salariata gravida nu a anuntat in scris despre starea ei angajatorul nu mai are nici o obligatie fata de ea decat dupa ce sarcina este vizibila.