Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire contract pe perioada determinata

Buna seara!
As vrea sa stiu cum se poate preungi un contract pe perioada determinata?
In 08.08.2011 am fost angajata la o societate cu contract pe perioada determinata de 3 luni. Acel contract s-a prelungit prin act aditional din data de 08.11.2011 pana in data de 07.05.2012, apoi s-a incheiat alt contract pe perioada determinata din data de 08.05.2012 pana in data de 07.06.2012, din data de 08.06.2012 s-a facut alt contract pana in data de 31.08.2012 tot pe perioada determinata.:(( Mentionez ca in tot acest timp am lucrat la aceeasi societate cu aceeasi functie, fara intrerupere sau concedii medicale. :sorry: Acum in final :stunned:am fost anuntata ca mi se va face alt contract pe perioada nedeterminata.

As vrea sa stiu daca pana acum s-a procedat corect cu refacerea noilor contracte sau trebuia ca primul contract sa fie modificat elementul B pct. ,,b''(durata contractului) prin act aditional de fiecare data ????#-o
Si acum cum ar trebui procedat din data de 31.08.2012????
Se face alt contract sau ultimul se modifica prin act aditional si se prelungeste pe perioada nedeterminata?????
Daca se face alt contract cu ce data trebuie facut pt. a avea continuitate ...cu data de 31.08.2012 sau cu 01.09.2012?????
Va rog sa ma lamuriti!!!!!!!!! Doamna contabila mi-a spus ca nu se mai incheie acte aditionale!!!!X-( Asa sa fie??????
Va multumesc!
Primul c.i.m. putea fi prelungit pana la imlinirea durtaei maxime pentru care se poate incheia - 36 de luni .

Intrucat s-au incheiat deja trei c.i.m. pe durata determinata , nu se mai poate inchia un al patrulea c.i.m. tot pe durata determinata, situatie in care angajatorul va trebui sa va incheie un nou c.i.m. insa pe durata nedeterminata.

Noul c.i.m. poate fi incheiat cu data de 31.08.2012.

Art.82 C.mun.:
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.