Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In caz de mostenire, cum se poate ocoli executarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In caz de mostenire, cum se poate ocoli executarea silita

Buna ZIua ,
Am un credit de nevoie personale neplatit fara garantii , probabil urmatorul pas va fi executarea silita ( momentan nu figurez cu nici un bun pe numele meu, ci doar al parintilor ), in cazul unui deces, sau in cazul unei mosteniri pe viitor ( Pentru ca exista un apartament ) cum se poate proceda pentru evitarea executarii silite ?
As vrea sa stiu toate procedurile legale existente!
Va Multumesc ,
Donea a scris:

Mentionez ca mai am si un frate , si parinti mei detin 2 apartamente, ma gandesc pot ceda eu in favoarea lui, sau pot instraina unei persoane de incredere, nu stiu astept sfaturi .
Multumesc frumos

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
hm ! cam NU prea se poate dar mintea românului poate nu are limite, imaginația merge până dincolo : 1) banca vă va urmări toate conturile și se va îndestula de acolo ; 2) Nu aveți niciun venit, un autoturism etc etc nici măcar salariu ? veți fi urmărit și executat de bancă ; 3) DA, puteți ceda în favoarea fratelui dacă banca nu este iute de picior ori are lipsuri în materie juridică și NU intervine la timp ?!) ; 4) în ziua de azi, chiar mai aveți încredere în cineva ? 5) ca să puteți înstrăina cuiva un bun, trebuie să fți proprietar mai întîi, adică trebuie să admiteți o eventuală succesiune, apoi s-o cedați cuiva.
Multumesc , e cu dus si intors, DA sunt de acord ca mintea Romanului nu prea are limite, dar nici nu sunt de acord cu hotia care o fac banciile, sa te execute silit pentru 3000 4000 de euro sa iti vanda apartament de 60.000. Nicaieri in lumea asta nu exista asa ceva pentru ca exista aceea lege a falimentului ! La noi , NU !
Nu am masina pe numele meu, si daca as cumpara maine o masina as inamatricula-o pe numele unui prieten , da nu am incredere in nimeni , dar si prietenii mai stiu de frica , incat nu s-ar preta pe 10 mii de euro , dupa care si pana la paine sa mearga asistati :) nu de alta dar in romania , intre rusine si frica romanu stie de frica, deci as putea sa ma bazez pe un prieten.
Cat despre apartament , e greu parintii mei inca traiesc si e posibil sa mai traiasca si 10 15 ani de acum incolo si poate, poate se prescrie, sau pana maine, tocmai de aceea am pus problema , e bine daca pot renunta in favoarea fratelui, e singura rezolvare care am mai primit-o de la un avocat, dar iar e problema , frate frate da , daca se insoara si asta cu vreo nebuna si ai suceste mintile si ma zboara ! Nu poti sa sti NIMIC . Ramane singura varianta de conciliere si achitare in timp ! Sau sa se prescrie in 3 ani avand in vedere ca e suma mica , is alti icu probleme mai mari , dar. . . . . .

Va Multumesc