Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista drept de proprietate in acest caz ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista drept de proprietate in acest caz ?

Un amic a incheiat un contract de vanzare -cumparare a unui apartament in forma scrisa dar nu prin notariat ci pur si simplu tehnoredactat si semnat de parti plus martori.Acest apartament (impreuna cu altele ) a fost construit fara autorizatie de constructie si fara alte acte sau aprobari astfel ca nu exista decat faptic, in baza de date a Oficiului de Cadastru sau la Primarie nefiind nici un document in care sa ateste existenta acestui imobil. Acest contract de vanzare-cumparare poate fi folosit pentru recunoasterea dreptului de proprietate asupra acestiu imobil ,, inexistent ' ' ???
carmenmur a scris:

Pentru a se efectua mansardarea unui bolc , primul pas este de a se lua aprobari de la Asociaatia de propietari si de a se intocmi un contract in notariat cu propietarii apartamentelor din cadrul asociatiei prin care constructorul devine propietarul terenului . In baza contractului se elibereaza autorizatiile de constructie si aprobarile de mansardare , dupa care se intabuleaza apartamentele ce urmeaza a fi vandute .
Cazul dumneavoastra se incadreaza la inselaciune .
Din ce oras sunteti?
Succes.

Nu vad necesitatea incheierii unui contract la notar in acest caz.
Terasa este proprietate comuna ( din cate stiu cf legii fortata si perpetua)
Insa este posibila si mansardarea blocului.
Nu este inselaciune.

In mod normal trebuia incheiat un act cu asociatia si coproprietarii care sa se oblige la mansardare.
Solutii existau dar e greu sa te intelegi cu toti cei din bloc.
E greu de realizat un astfel de contract.
Incercati sa consultati un avocat si sa incheiati un contract nou.
Daca contractul ar fi bine redactat situatia se poate rezolva.Doar daca contractul e semnat in conditiile legii.

avocat Claudiu Lascoschi
Eu văd lucrurile altfel.

Actul autentic este necesar. Cel care doreşte să mansardeze şi apoi să vîndă apartamentele astfel construite trebuie să devină proprietar. Întîi asupra terasei blocului (prin scoaterea acesteia din părţile indivize comune şi vînzarea consimţită de către toţi coproprietarii), apoi asupra apartamentelor, prin construire.
Actul de scoatere din indiviziune a terasei şi vînzarea ei ca şi corp distinct nu poate fi întocmit decît în formă autentică (OUG 210/2008).

Apoi, cum vedeţi contractul prin care proprietarii de apartamente din bloc se obligă la mansardare? Ce se întîmplă dacă nu mansardează? Poate instanţa să-i oblige? Eu zic că nu. Poate cel mult să stabilească daune interese în favoarea creditorului obligaţiei.
Pe urmă, cine va fi proprietarul mansardei astfel construite? Constructorul, cu certitudine nu. Vor fi tot proprietarii de apartamente, care devin coproprietari asupra mansardei (asta, dacă îşi respectă clauza contractuală prin care se obligă să mansardeze, cum spuneaţi mai sus).

Încheierea unui contract în condiţiile pe care le-aţi expus mai sus ar fi un nou fiasco. Oricît de bine ar fi redactat.

Cred că ceea ce voia să spună av. carmenmureşan în comentariul de mai sus este corect dacă obiectul dreptului de proprietate îl constituie nu terenul, ci planşeul blocului. Cel care doreşte să construiască pentru sine trebuie să devină proprietar al acelui planşeu. ªi să dobîndească, la fel ca fiecare proprietar de apartament, cote părţi aferente acestui planşeu din tot ceea ce înseamnă părţi indivize comune şi cotă parte din teren sau din dreptul de folosinţa asupra acestuia.

Liviu S.Bordaş
Liliana Gradinaru, Avocat
Eu cred ca pentru mansardarea unui bloc nu e nevoie de niciun contract de cumparare a planseului... e nevoie de acordul asociatiei, contract de construire etc.
Cred ca va trebui modificat statutul asociatiei in sensul ca viitorii proprietari ai acelui adaos vor deveni proprietari asupra unor cote indivize etc.
Sunt sanse mari ca o vanzare a planseului sa nu poata fi efectuata, caci este vorba despre o coproprietate fortata si cum o dezmembrezi si o vinzi? :O Apoi, dupa ce vinzi o parte din proprietatea comuna, o vinzi impreuna cu niste cote din restul de proprietate comuna? :(
E tare complicat si oricum nu conteaza, caci constructia e deja facuta in cazul expus, fapt care e deosebit de important... Caci in functie de vointa asociatiei constructorul poate fi dovedit de buna sau de rea-credinta, ceea ce schimba esential situatia juridica...
De obicei se cedeaza dreptul de folosinta asupra terasei blocului, de catre asociatia de proprietari, constructorului, in vederea mansardarii/construirii acesteia. In acest sens se da acordul in vederea construirii insa cu precizarea ca aceste constructii devin proprietatea constructorului (sau asociatiei-dupa caz- depinde cum se inteleg).
Presupunand ca folosinta terasei se cedeaza "constructorului" pentru acordul in vederea construirii, este necesara forma autentica.Ulterior, dupa ce constructia este efectuata, este intabulata de "constructor" care devine proprietar si poate dispune de imobilul construit cum doreste.
De obicei cedarea folosintei terasei pe durata existentei constructiilor se face in schimbul: zugravirii partilor comune sau proprii ale peretilor blocului, a izolarii peretilor apartamentelor blocurilor ( cu polistiren, vata de sticla etc.) de catre constructor, modernizarii cailor de acces in bloc (gresie, faianta), a amenajarii gradinii, s.a.m.d., toate costurile fiind suportate de catre constructor.

Av. Cermak Iuliana
AVLIL a scris:

Eu cred ca pentru mansardarea unui bloc nu e nevoie de niciun contract de cumparare a planseului... e nevoie de acordul asociatiei, contract de construire etc.
Cred ca va trebui modificat statutul asociatiei in sensul ca viitorii proprietari ai acelui adaos vor deveni proprietari asupra unor cote indivize etc.
Sunt sanse mari ca o vanzare a planseului sa nu poata fi efectuata, caci este vorba despre o coproprietate fortata si cum o dezmembrezi si o vinzi? :O Apoi, dupa ce vinzi o parte din proprietatea comuna, o vinzi impreuna cu niste cote din restul de proprietate comuna? :(
E tare complicat si oricum nu conteaza, caci constructia e deja facuta in cazul expus, fapt care e deosebit de important... Caci in functie de vointa asociatiei constructorul poate fi dovedit de buna sau de rea-credinta, ceea ce schimba esential situatia juridica...

Cum vor deveni viitorii proprietari ai adaosului proprietari asupra unor cote din PIC fără un act translativ? Modificarea statutului asociaţiei nu are nicio treabă cu cotele de proprietate.

Noul spaţiu construit dobîndeşte cota din PIC prin diminuarea cotelor aferente fiecărui apartament existent, iar cotele astfel dobîndite devin cote ale apartamentului care urmează a fi construit. La fel se procedează şi în cazul podurilor care urmează a fi transformate în apartamente. Cel care vrea să construiască va cumpăra podul (scos din PIC) împreună cu cota aferentă acestuia din PIC. Odată devenit proprietar, obţine autorizaţia de construire.
Dacă podul nu ar avea cotă din PIC, proprietarul lui nici nu ar avea pe unde să acceadă. I-ar trebui un drept de servitute pe casa scărilor. N-ar avea nici acces la conductele de apă, gaz, canalizare, la reţeaua de curent, care fac parte, toate, din PIC.

E complicat, dar nu imposibil. O spun din experienţă. ªi nu una singură.