Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procurorii si referendumul
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procurorii si referendumul

Se stie ca domnii procurori au pornit sa cerceteze ei insasi populatia cu drept de vot care au participat la referendum. in urmatorul caz este persoana in cauza este obligata de dea declaratie scrisa??
Se prezinta d-l procuror, la poarta casei lui nea Ion, ii arata o lista cu nume si semnaturi, il intreaba daca recunoaste semnatura aflata in drptul numelui lui.
Nea Ion ii arata b.I.-ul unde se vede clar ca nu a participat la vot fiindca nu are stampila. Procurorul, ii arata Biblia si ii zice sa dea declaratie scrisa ca nu recunoaste semnatura si ca nu a fost la vot.
Nea Ion poate refuza sa nu dea aceasta declaratie scrisa procurorului????
Daca da cum trebuie sa procedeze in cazul in care este silit si purtat la judecatorie.:-/
Kostyka a scris:

Se vede ca s-a depasit situatia de fapt. Reiau speta "nea Ion s-a trezit cu procurorul la poarta, i-a fost aratat un tabel si intrbat daca recunoaste semnatura. Nea ion a scos b.i.-ul (repet B.I-ul) si a aratat ca nu are stampila pe el si a declarat ca nu a mers la vot. Procurorul l-a pus sa jure cu mana pe biblie, si sa declare acest lucru inscris". Intrebare poate nea Ion sa refuze sa dea declaratie scrisa? aceasta este speta.
Va mai rog ceva: Incercati sa nu mai poltizati, justitia trebuie sa fie independenta, iar judecata sa se refere doar la speta in cauza. Inca nu functioneaza prevederea constitutionala a "prezumtiei de nevinovatie" si mai ales ca acum suntem doar in faza de cercetare penala, de acumulare de probe, iar dupa parerea mea procurorul trebuia sa apeleze la organele specializate de cercetare penala nu sa mearga el pe teren dar aici poate gresesc.

In momentul in care am facut referire la antene, vroiam sa precizez ca afrmatiile dvs sunt luate de acolo.
Doar acolo este prezentata situatia asa cum prezentati si dvs aici.
Reprezentantii Ministerului Public au afirmat in mod oficial ca nu este adevarat ceea ce spun respectivele posturi tv vadit implicate politic.
S-a precizat extrem de clar ca totul s-a desfasurat conform legii.
Asadar nea Ion si nea'Costica TREBUIE sa dai declaratie, daca este citat in calitate de martor.

Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Kostyka a scris:

Se vede ca s-a depasit situatia de fapt. Reiau speta "nea Ion s-a trezit cu procurorul la poarta, i-a fost aratat un tabel si intrbat daca recunoaste semnatura. Nea ion a scos b.i.-ul (repet B.I-ul) si a aratat ca nu are stampila pe el si a declarat ca nu a mers la vot. Procurorul l-a pus sa jure cu mana pe biblie, si sa declare acest lucru inscris". Intrebare poate nea Ion sa refuze sa dea declaratie scrisa? aceasta este speta.
Va mai rog ceva: Incercati sa nu mai poltizati, justitia trebuie sa fie independenta, iar judecata sa se refere doar la speta in cauza. Inca nu functioneaza prevederea constitutionala a "prezumtiei de nevinovatie" si mai ales ca acum suntem doar in faza de cercetare penala, de acumulare de probe, iar dupa parerea mea procurorul trebuia sa apeleze la organele specializate de cercetare penala nu sa mearga el pe teren dar aici poate gresesc.

Am mai spus dar repet,de data aceasta o sa fiu mai concis:1)Daca nea Ion are calitatea de martor,este obligat sa dea declaratii.Refuzul de a da declaratii in aceasta ipoteza reprezinta infractiunea de marturie mincinoasa.Domnule jocandi,astept sa va aduceti aminte despre interpretarea a fortiori,n-ati scapat de mine.:wave:

2)Daca se desfasoarea simple acte premergatoare,acte care sunt inafara procesului penal,nea Ion nu poate avea calitatea procesuala de martor deci poate refuza sa dea declaratii pana cand va dobandi aceasta calitate.

3)Daca nea Ion este invinuit sau inculpat, el are dreptul la tacere.

Domnule Jocandi,trebuie sa specific expres ca prin aceste afirmatii m-am referit la codul de procedura sau se subintelege?No
ContSters258804, utilizator
No Dle Claudiu, trebuie sa marturisesc ca aveam cam aceeasi parere cu dvs. si in primul meu mesaj din acest topic eram gara sa scriu ca este marturie mincinoasa. Numai ca am citit cateva spete in care se hotara ca refuzul de a da declaratii nu ar constitui elementul material al infractiunii de marturie mincinoasa. Trebunie sa ne gandim la faptul ca, daca refuza sa dea declaratie, evident refuza si sa jure cu mana pe Biblie.
Evident, sunt doar pareri. Doar o analiza a unei fapte concrete poate duce la un vertict absolut adevarat.

Aveti dreptate cu argumentatia a fortiori, tine. :)
Toate cele bune!
Jocandi Causa a scris:

Kostyka a scris:

Se vede ca s-a depasit situatia de fapt. Reiau speta \"nea Ion s-a trezit cu procurorul la poarta, i-a fost aratat un tabel si intrbat daca recunoaste semnatura. Nea ion a scos b.i.-ul (repet B.I-ul) si a aratat ca nu are stampila pe el si a declarat ca nu a mers la vot. Procurorul l-a pus sa jure cu mana pe biblie, si sa declare acest lucru inscris\". Intrebare poate nea Ion sa refuze sa dea declaratie scrisa? aceasta este speta.
Va mai rog ceva: Incercati sa nu mai poltizati, justitia trebuie sa fie independenta, iar judecata sa se refere doar la speta in cauza. Inca nu functioneaza prevederea constitutionala a \"prezumtiei de nevinovatie\" si mai ales ca acum suntem doar in faza de cercetare penala, de acumulare de probe, iar dupa parerea mea procurorul trebuia sa apeleze la organele specializate de cercetare penala nu sa mearga el pe teren dar aici poate gresesc.

In momentul in care am facut referire la antene, vroiam sa precizez ca afrmatiile dvs sunt luate de acolo.
Doar acolo este prezentata situatia asa cum prezentati si dvs aici.
Reprezentantii Ministerului Public au afirmat in mod oficial ca nu este adevarat ceea ce spun respectivele posturi tv vadit implicate politic.
S-a precizat extrem de clar ca totul s-a desfasurat conform legii.
Asadar nea Ion si nea'Costica TREBUIE sa dai declaratie, daca este citat in calitate de martor.

Imi pare rau dar cred ca suteti prea orbit de politica si nu vedeti ca eu vorbesc de o speta imaginara, Totusi stiu o speta in care o persoana de la o declaratie smulsa pentru martor, a fost apoi inculpata si sanctionata cu amenda penala. Referitor la speta, cu nea Ion in momentul in care procurorul s-a dus la el la poarta, nu avea nicio calitate in procesul penal. intra in joc doar daca da declaratie scrisa, pentru ca apoi va trebui sa fie ascultat de judecator, iar nea Ion se vede tirit la Judecatorie, pe banii lui, fara sa faca nimic.Procurorului in aceasta faza ii sunt suficiente ca dovezi copia b.i-ului si specimenul de semnatura a lui nea Ion pe care poate s-o execute, pe copia b.i.-ului. Multumesc frumos.!
Kostyka, utilizator
Ia sa vedem ce spune legea in vigoare:
art.175 cpp, modul de citare, spune cam asa :Chemarea unei persoane in fata org. de urmarire penala se face prin citatie scrisa! Mai poate fi citata telefonic sau telegrafic.
De asemenea, citatiile se inmameaza de agenti sau serviciul postal.
In situatia de fata din ceea ce s-a relatat, nu s-a respectat procedura( doar daca procurorii au si atributii de agent procedural(?):D. Mai departe:
art.176 cpp: in citatie trebuie metionat printre altele:
numarul de dosar penal,data emiterii, ora, ziua, luna, anul si locul de infatisare, indicarea obiectului cauzei si semnatura emitentului,
art.178 cpp spune ca: daca persoana citata nu vrea sa primeasca citatia sau primind-o nu voieste sau nu poate sa semneze dovada de primire, agentul o afiseaza pe usa locuintei, intocmind un proces verbal. Se pare ca nici aceasta procedura nu a fost indeplinita.
A se vedea ca este vorba de un martor asa cum reiese din relatare si nu de un faptuitor, prins in flagrant, de exemplu.
Ar mai fi si art.83 cpp care mentioneza in mod expres: ''persoana chemataca martor este obligata sa se prezinte"', deci e nevoie de o citare,pentru a fi obligata sa se prezinte si sa declare tot ce stie si nu de luarea declaratiilor in curte sau pe bordul masinii, Afecteaza chiar sacralitatea depunerii juramantului( asa cum este mentionata in codul de procedura penala(!) si creeaza un prejudiciu moral persoanei care este de o anumita confesiune.
In concluzie, daca situatia de fapt este exact asa cum ati relatat-o, nea Ion avea dreptul de a nu da o declaratie fara o citare corecta.
Silvia Renate Mihai , Avocat