Forum Discuţii juridice Executare silită masina leasing
Discuție deschisă în Executare silită

masina leasing

Va rog mult sa ma ajutati in urmatoare problema : SC ... a luat o masina in leasing pe o perioada de 48 de luni .Au fost platite avansul si 44 de rate in suma de 19000 euro . Ne mai avand activitate SC nu a mai putut plati ultimele 4 rate , drept urmare masina a fost ridicata de catre firma de leasing pe data de 25.08.2010 . Dupa 2 ani ne-am trezit cu executorul , pentru a-si recupera banii pe cele 4 rate neplatite .
Este corect ceea ce se intampla ? Atata timp cat au fost platite aproape toate ratele si masina ne-a fost luata nu cred ca este corect sa mai platim si acea diferenta .
Cum credeti ca am putea scapa de aceasta problema ?
Va multumesc !
Este foarte important sa cititi cu atentie contractul de leasing, pentru ca exista mai multe variante de leasing (operational, cu valoare reziduala etc). In functie de aceste aspecte se poate raspunde clar la intrebare...
Valoarea reziduala a fost cuprinsa in rate .