Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... expirare ci
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

expirare ci

Daca fiului meu de 24 ani i-a expirat cartea de identitate si eu nu mai doresc sa-l primesc in spatiu, pot sa-l evacuez? Apartamentul este al meu, mama lui, sunt unic proprietar.
Cred că aveţi motive temeinice pentru care doriţi acest lucru.
Ca titular al dreptului de proprietate asupra imiobilului, dvs. , dacă aţi dori ca fiul dvs. să-şi aibă domiciliul acolo, ar trebui să-i daţi o copie a actului de proprietate pentru a se înscrie domiciliul său în c.i. Problema este că nu ştiu dacă nu cumva se va înscrie automat vechiul domiciliu, fiindcă , după cum prevede legea, orice persoană fizică trebuie să aibă un domiciliu, ori dacă el nu va dovedi că şi-a schimbat domiciliul, va fi luat în calcul cel anterior expirării c.i., printr-o declaraţie pe propria răspundere a lui precum că locuieşte la acea adresă.
Art. 28 din OUG 97/2005 republicata 2011 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani:
(1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu unul dintre urmatoarele documente:
a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ;
b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevazute la lit. a);
c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;
d) documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza inscris in Registrul agricol.
(2) Serviciul public comunitar de evidenta a persoanei pe raza caruia se afla ultimul domiciliu inscris in actul de identitate al solicitantului este obligat sa comunice la cererea cetatenilor romani, in termen de doua zile lucratoare, datele referitoare la domiciliile avute in Romania de catre persoana respectiva si orice mentiune privind starea civila, aflate in evidenta acestuia, incepand cu data de 1 ianuarie 2000.
(3) Pentru datele mentionate la alin. (2), referitoare la perioada anterioara anului 2000, termenul de comunicare este de maximum 20 de zile.
(1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu unul dintre urmatoarele documente:
a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ;
b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevazute la lit. a);
c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;
d) documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza inscris in Registrul agricol.
(2) Serviciul public comunitar de evidenta a persoanei pe raza caruia se afla ultimul domiciliu inscris in actul de identitate al solicitantului este obligat sa comunice la cererea cetatenilor romani, in termen de doua zile lucratoare, datele referitoare la domiciliile avute in Romania de catre persoana respectiva si orice mentiune privind starea civila, aflate in evidenta acestuia, incepand cu data de 1 ianuarie 2000.
(3) Pentru datele mentionate la alin. (2), referitoare la perioada anterioara anului 2000, termenul de comunicare este de maximum 20 de zile.
(1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu unul dintre urmatoarele documente:
a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ;
b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevazute la lit. a);
c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;
d) documentul eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza inscris in Registrul agricol.
(2) Serviciul public comunitar de evidenta a persoanei pe raza caruia se afla ultimul domiciliu inscris in actul de identitate al solicitantului este obligat sa comunice la cererea cetatenilor romani, in termen de doua zile lucratoare, datele referitoare la domiciliile avute in Romania de catre persoana respectiva si orice mentiune privind starea civila, aflate in evidenta acestuia, incepand cu data de 1 ianuarie 2000.
(3) Pentru datele mentionate la alin. (2), referitoare la perioada anterioara anului 2000, termenul de comunicare este de maximum 20 de zile.
Dacă există motive întemeiate şi puteţi face odvada lor, puteţi intenta o acţiune în evacuare, în prezenţa unui refuz de a părăsi locuinţa.
Dar acest lucru nu presupune că nu va mai avea acolo domiciliul.
Va asigur, ca mama, daca doresc acest lucru motivele sunt intemeiate si foarte grave. Ma gandesc si la solutia vanzarii apartamentului. In acest caz mai am vreo obligatie fata de el in privinta domiciliului?
Nu aveţi obligaţii faţă de fiul major. Puteţi înstrăina fără probleme, fiind unicul proprietar, aveţi drept de dispoziţie asupra imobilului.
Nu trebuie sa-i mai acordati dreptul de a mai locui la dvs. si nimeni nu va poate obliga sa faceti acest lucru, in schimb i se poate elibera de catre serviciul de evidenta carte de identitate provizorie pe motiv,,lipsa dovada adresei de domiciliu,,intrucat are trecut in baza domiciliu la dvs. Cartea de identitate provizorie se elibereaza pe perioada de pana la 1 an. Buletin nou nu i se poate face la dvs. daca nu sunteti prezenta la ghiseu sau nu va dati incuviintarea prin declaratie la notar, doar daca nu gaseste dumnealui alte persoane care sa-l ia in spatiu si atunci scapati si dvs. de el.
Justitiarul711, utilizator