Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatia revocata de contractul de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatia revocata de contractul de vanzare cumparare

Poate fi revocata donatia facuta de catre singurul parinte supravietuitor catre unul dintre copii printr-un contract de vanzare cumparare incheiat cu celalalt copil?
Mentionez ca donatarul nu si-a dat acceptul in forma autentica.

Multumesc,
Mihaela
Are. Iar demonstrarea se face prin probarea existenţei atentatului la viaţa donatorului sau săvîrşirea unor delicte, cruzimi sau injurii grave ori refuzul nejustificat de alimente. Alte cazuri de revocare pentru ingratitudine nu există.
Se poate demonstra cu orice mijloc de proba admis de lege. Puteti apela la scrisori de martori care au fost de fata la savarsirea acestor delicte, cruzimi si injurii grave, sau la lasarea fara alimente a donatorului de catre donatar.
Multumesc,
Mihaela I.