Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrare in legalitate constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrare in legalitate constructie

Buna ziua, desi numai buna nu e pe caldura asta.
Dar mai exista si sf. aer conditionat .
Revenind , am o intrebare simpla. Societatea fratelui meu primeste amenda pt.constructie neautorizata . O.K. I se da o amenda si un termen de intrare in legalitate . Depune imediat acte pt. C.U. si ......surpriza.....i se spune de catre primarie ca nu i se poate autoriza lucrarea deoarece asociatul a depus o notificare prin care sa nu se dea voie la autorizare pt. ca el vrea sa vina primaria sa demoleze......este oare de la caldura ? Exista un art. undeva care sa spuna ca un asociat are voie sa faca acest lucru ? ( actiunile sunt 50cu 50 ) Este in detrimentul societatii doar! ? Ce sa faca ? Cum sa intre in legalitate ?
O zi buna .
hm ! ”curat murdar”, ca-n Caragiale : păi, de unde are mai mult drept de proprietate asociatul respectiv dacă dvs. afirmați că ” (actiunile sunt 50 cu 50 )” ca Primăria să ia de bună notificarea lui ? Este o acțiune rău-voitoare din partea asociatului ! Ori poate alte interese.Pași posibil de urmat de către fratele dvs. : 1) trebuie să aibe un document scris cu refuzul Primăriei. 2) având acel document să încerce pe cale amiabilă ca asociatul să retragă ”notificarea”, făcându-i cunoscut că el deține aceeași cotă a proprietății imobilului în cauză cu a fratelui dvs. etc 3) când doi se ceartă . . . . vine justiția : o acțiune în justiție împotriva Primăriei și a asociatului, anexând dovada achitării acelei sancțiuni cu ”termenul de intrare în legalitate”, plus refuzul ulterior (comunicarea de refuz către fratele dvs. din partea Primăriei).