avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contributia asigurari sociale la casa de pensii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contributia asigurari sociale la casa de pensii

ma numesc eugen, am fost taximetrist independent intre 2005-2009, am platit impozit pe venit 16% conform deciziei administratiei fiscale. In 2009 mi sa ridicat autorizatia pentru intirzierea cu 2 saptamini a vizeler la acte. Am fost amendat si cu 1000 lei. Am radiat PFA. La 1 august 2012 am primit o notificare de la casa de pensii conform legii 263/2010 sa platesc contributia de asigurari sociale pe 5 ani anterior anului 2010 (2005-2010). Suma este foarte mare si nu am bani sa o platesc. Ce pot sa fac in acesta situatie? Doresc sa stiu daca pot fi executat silit sau sa mi se ia casa sau alte bunuri. Va multumrsc
Cel mai recent răspuns: peugenia , utilizator 11:11, 31 August 2012
Legea nu este retroactiva.Faceti contestatie la executare in termenul legal.
legea nu este retroactiva, doar ca nu a fost luata in seama nici de "contribuabili" si nici de cei care trebuiau sa o puna in aplicare !!!
Din cite cunosc, nu se pot duce cu creantele mai mult de 5 ani in urma, deci asta inseamna august 2007 daca asta a fost prima instiintare care va fost transmisa. Mai multe detalii puteti afla si de aici:
[ link extern ]
multumesc pentru raspuns ,dar si asa suma este destul de mare pentru ca se adauga si penalitati incepind cu august 2007.Lucrez acum la paza si am 800ron pe luna.Daca fac contestatie (plingere la judecatorie)in termenul legal as putea obtine o poprire pe salariu conform legii pina la achitarea sumei? Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer dosar de pensie, urmat de diminuarea pensiei fara temei legal scaramus scaramus Sunt pensionara la limita de virsta din iulie 2009,in temeiul legii 19 /2001.Schimbindu-mi domiciliul din [Editat], (in XI 2010) si dosarul de pensie a fost ... (vezi toată discuția)
Probleme cu firma de recuperari creante rossydobre@yahoo.com rossydobre@yahoo.com Am contactat un credit de 300 lim lei, in august 2007 la BRD, din care eu am 200 mil iar restul de 100 mil lei am girat pe cineva cu angajament de plata la ... (vezi toată discuția)
Adaugarea sporurilor nevalorificate la data pensionarii si a sporurilor din adeverinte depuse ulterior la casa de pensii Lupu C Lupu C Buna ziua, Tatal meu este pensionar din 1994, pensie pertru limita de varsta (cod pensie V10), stagiu de cotizare 44 ani, 3 luni,17 zile. Anul acesta, in ... (vezi toată discuția)