Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului, anexa CIM si ore de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului, anexa CIM si ore de noapte

Buna ziua
Am semnat un contract individual de munca, o anexa la contract si fisa postului inaintea inceperii activitatii, iar eu nu am primit copie decat dupa CIM. Am cerut copie dupa anexa si fisa postul insa au refuzat sa-mi dea. Conform legii sunt sau nu obligati sa-mi imaneze copie dupa cele doua?
De aseamenea, programul meu de lucru este repartizat inegal, 5 zile/sapt 8h/zi, insa in aprox 2 zile/sapt lucrez intre 22 si 01:30. Se considera aceste ore ca fiind de noapte? Ar trebui sa primesc spor de noapte pentru ele? Mentionez ca de multe ori se sta si peste acel 01:30, ore suplimentare care nu prea ne sunt recunoscute.

Multumesc anticipat
1. Trebuie sa va inmaneze copii si dupa actele aditionale si anexele la contractul individual de munca.

2. Faceti o sesizare la ITM pentru toate aspectele prezentate aici.
Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.