Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor activitatea de vanzare pe Okazii este legala?!
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

activitatea de vanzare pe Okazii este legala?!

Am mai vandut si as vrea sa vand diferite prod gasite in Romania la reduceri sau depozite, angrouri luate la set- mai ieftine, si vandute apoi en-detail cu un mic adaos. Numarul tranzactiilor nu e mare-cca 10 pe sapt, iar valoarea totala cca.500ron pe sapt, din care profit cam 20 -50 %. cam asta ar fi cifrele si tipul de produse pe care le-as vinde.
Este legala aceasta activitate?!, pt k nu vreau sa incalc legea, si sa stiu exact ce reprezinta si ce presupune aceasta activitate de mic comert.
Daca imi poti da o informatie suplimentara sau un punct de vedere, va multumesc.
Mersi pt staturi.
Un punct de vedere, această activitate pare să fie legală .Am văzut şi bennere cu reclama ,,okazii,,.
Condiţia este să fiţi corect , fiindcă se ştie că mulţi utilizatori ai site-ului sunt ţepari. În sensul că îşi înşeală cumpărătorul , trimiţând alt obiect în locul celui promis , sau unul de o calitate inferioară , sau o cutie goală. Aveţi grijă, fiindcă există multe plângeri pentru înşelăciune pe numele unor utilizatori de acolo.
Nu, nu este legala. Este comert ilegal in toata regula, cumparati dintr-o parte cu un anumit pret si il revindeti pe acel site cu alt pret.
Va infiintati un PFA(care are cele mai mici costuri din toate punctele de vedere) si apoi puteti vinde linistit/a. Sau un SRL daca doriti sa cheltuiti mai mult. Treaba cu casa de marcat si cu restul declaratiilor le las a fi dezbatute de catre o persoana de specialitate de pe aici.