avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

desfacere contract de munca

Am un salariat care a avut 272 de zile concediu medical pt boala obisnuita in ultimile 12 luni adica din sept.2011 pana in iunie 2012. Incepand cu luna iulie a inceput serviciu. De atunci si-a mai luat cateva zile de fara plata.Intre timp si-a rupt piciorul si nu mai are nici concediu medical si nici adeverinta care sa-i motiveze absentele. Cum procedez sa-i inchid contractul de munca (m-am uitat in CM si nu stiu unde sa-l incadrez la ce art.) ? :(:stunned:
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:35, 28 August 2012
Art. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;

Absentele nemotivate pot fi motiv de cercetare disciplinara care se poate incheia cu incetarea CIM conform art.61 (a) C.MUN.
Insa eu v-as recomanda sa nu va grabiti.Daca se adreseaza medicului de familie poate obtine un certificat medical pentru situatia in care se afla.Ar putea cere CO sau concediu fara plata...
concediu medical nu-i se mai poate acorda , conform legii a depasit nr. de zile de concediu medical are deja 272 de zile, iar la concediu de odihna nu prea are dreptul decat la cateva zile
Nu vreau sa par avocatul diavolului, dar angajatul dvs. chiar are probleme serioase de sanatate..Il poate ajuta o adeverinta medicala care doar sa ii motiveaza absentele ..sau un concediu fara plata..Daca tot trebuie sa-i incetati CIM nu puteti s-o faceti astfel incat sa beneficieze de somaj, sa nu-l lasati pe drumuri si fara bani in situatia in care e?:(
Daca nu puteti sa-i desfiintati postul (65 (1))ati putea angaja intai pe cineva pe postul lui, apoi sa-l desfiintati...e o varinata...:)
Daca doriti sa-i incetati raportul de munca, atunci puteti sa-i solicitati acestuia incetarea c.i.m. cu acordul partilor ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Convocare comisie de disciplina cristina69 cristina69 Buna dimineata.Va prezint urmtoarea situatie: Unui angajat al unei societati comerciale, care se confrunta cu probleme financiare majore, i s-a desfiintat ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract de munca Ileana popa Ileana popa Buna seara, Daca o persoana angajata pe postul de ingrijitor, in invatamant,cu contract de munca pe durata nedeterminata a avut concediu fara plata, cu ... (vezi toată discuția)
Mi se poate inchide contractul de munca fara acordul meu? eu sunt ... AlinaStefan85 AlinaStefan85 mi se poate inchide contractul de munca fara acordul meu.eu sunt in medical de azi 17.01.23 iar de la firma mi sa ca mi sa inchis contractul cu 16.01.23 desi ... (vezi toată discuția)