Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Buna ziua,
As dori sa cer niste lamuriri cu privire la un act de donatie.
Am primit o donatie de la bunica paterna.Tatal meu mai are un copil recunoscut dintr-o casnicie anterioara care s-a incheiat cu vreo 25 de ani in urma si despre care nu se mai stie nimic.Acel copil ar putea aparea vreodata sa atace actul de donatie?
Va multumesc anticipat.
bineînțeles ! Întotdeauna este valabilă ”Legea lui Murphi”.Putea face Donația cu SCUTIRE DE RAPORT.

Descendentii care au primit o donatie de la ascendentul lor, precum si soțul supravietuitoare atunci cand vine in concurs cu descendentii, sunt obligati sa aduca la masa succesorala bunurile primite, fie in natura, fie in echivalent.Obligația poarta numele de raport.Dacă donatorul vrea sa gratifice pe unul dintre cei enumerati mai sus în așa fel încât bunul donat sa fie peste cota care se cuvine după lege fiecaruia, el poate scuti acea donatie de raport, astfel bunul rămânând în proprietatea donatarului și numai restul bunurilor urmând a fi împărțite potrivit prevederilor legii.Dacă prin donația scutită de RAPORT s-ar aduce atingere rezervei succesorale, donația scutita de raport va fi supusa reducțiunii (diminuarii) in masura necesara asigurarii rezervei legale.