avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Parintii mei (tata vitreg) mi-au donat apertamentul cu dreptul de uzufruct viager fara instrainare sau grevare,sarcini mentionate in CF pe numele lor.Mentionez ca mai am doi frati vitregi si a-s vrea sa stiu daca dupa decesul parintilor vor avea si fratii mei drepturi asupra acestui imobil.Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 14:07, 19 Februarie 2010
buna ziua
copiii tatalui vitreg pot solicita reductiune a donatiei daca aceasta incalca rezerva lor succesorala.
În principiu, descendenţii (copiii) care au primit o donaţie de la ascendentul lor(tatal), precum şi soţia supravieţuitoare atunci cînd vine în concurs cu descendenţii, sunt obligaţi să aducă la masa succesorală bunurile primite, fie în natură, fie în echivalent. Această obligaţie se numeste raport.

Dacă donatorul vrea să gratifice pe unul dintre mostenitori în aşa fel încît bunul donat să fie peste cota care se cuvine după lege fiecăruia, el poate scuti acea donaţie de raport, bunul rămînînd în proprietatea donatarului şi numai restul bunurilor urmînd a fi împărţite conform legii.

Dacă prin donaţia scutită de raport s-ar aduce atingere rezervei succesorale, donaţia scutită de raport va fi supusă reducţiunii (diminuării) în măsura necesară asigurării rezervei legale.
Dupa decesul parintilor fratii vor avea dreptul la cel imobil.
Va sfatuiesc sa faceti altceva: desfiintati donatia si faceti act de vanzare -cumparare, in acealeasi conditii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de proprietate ciprinel ciprinel Buna seara.Bunicii mei cand au fost in viata au facut act de vanz.-cump.pe casa a doi copii din cei patru .intrebarea mea este daca unul din acei 2 frati cu ... (vezi toată discuția)
Donaþia cu scutire de raport passat 88 passat 88 Bună ziua tuturor, Aş dori să aflu următorul lucru: Ce înseamnă exact donaţia cu scutire de raport? Speţă: Am dezbătut succesiunea după tatăl ... (vezi toată discuția)
Donatie adrianamatza adrianamatza Buna ziua, As dori sa cer niste lamuriri cu privire la un act de donatie. Am primit o donatie de la bunica paterna.Tatal meu mai are un copil recunoscut ... (vezi toată discuția)