avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Anulare BO pierdute
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Anulare BO pierdute

Buna ziua,
am o problema foarte mare.
Firma de curierat prin care am trimis 3 bilete la ordin, mi-a pierdut plicul.
Am anuntat la banca problema aparuta si am cerut anularea acestora insa ni s-a cerut o sentinta judecatoreasca.
Cine imi poate spune care este procedura, deoarece nu o cunosc si am nevoie de solutionarea problemei in cel mai scurt timp.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Florescu Madalina , utilizator 15:45, 20 Septembrie 2017
Buna ziua,

Ati reusit sa rezolvati obtinerea anularii instrumentului in instanta?
Poate cineva sa ne comunice care sunt documentele ce trebuie intocmite in acest sens?

Multumesc mult,

~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

Poate cineva sa ma ajute cu documentele/formalitatile care trebuie intocmite pentru a obtine in instanta anularea instrumentului de debit?

Multumesc mult,

Buna ziua,
Am mare nevoie de un model de cerere chemare in judecata anulare BO. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!
Competenţa de soluţionare a cererii în anulare aparţine preşedintelui judecătoriei locului în care titlul este plătibil.
Daca banca emitenta are sediul in alt oras, dar BO au fost emise de o sucursala din Bucuresti, care este locul in care titlul este platibil?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cec si bilete la ordin Cent Cent Un furnizor mi-a comunicat prin curier (fara sa semnez de primire) ca va folosi fila CEC garantie Marti 10.03.2009 cu suma de aferenta unui contract ce a avut ... (vezi toată discuția)
Cum pot anula 2 bilete la ordin pierdute? alexandrugeorge1987 alexandrugeorge1987 Buna ziua, am rugamintea sa imi spuneți care este procedura de anulare a 2 BO pierdute (de o firma de curierat). Mentionez ca sunt semnate in alb. Cei de la ... (vezi toată discuția)
Incident de plata-inregistrat corect in cip? MARIANAV MARIANAV Va rog pe cei care ati trecut prin asta sau cunosteti legislatia sa ma indrumati daca am dreptate acuzand banca ca a publicat eronat pe CIP firma la care este ... (vezi toată discuția)