Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tata neinteresat de copilul lui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tata neinteresat de copilul lui

Buna ziua.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac sa inchei definitiv cu tatal copilului meu deoarece de cand s-a nascut l-a vazut doar de 2-3 ori si are deja 8 luni, si nu a contribuit la cresterea copilului cu nimic.
Trebuie sa-l dau in judecata ca sa-l fac sa renunte la drepturile de tata sau ce trebuie sa fac? Dar daca el nu este de acord sa renunte la copil chiar daca nu contribuie cu nimic, ce-i de facut? Trebuie sa stau si sa astept pana ii vine mintea la cap si va fi interesat macar de copil? Pensie alimentara nu vreau sa-i cer, ca in viitor cand copilul e mai maricel sa nu mi-l ieie niciodata la el pe perioada vacantei, cum stiu ca se obisnuieste, spunand ca vrea sa-si exercite dreptul de tata. Nu vreau sa mai am de-aface cu tatal copilului niciodata. Va rog sa ma sfatuiti ce-i de facut in asemenea situatii.
Puteti sa solicitati prin instanta incredintarea custodiei exclusive a minorului, cu obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere. Aceasta fiind un drept al minorului nu puteti dvs renunta la plata ei.
Pe de alta parte, nu aveti de unde sti cum vor evolua pe viitor relatiile parinte-copil. Este posibil ca undeva in viitor, copilul sa doreasca sa isi cunoasca tatal si sa aiba legaturi cu acesta. Pentru echilibrul psiho-social al copilului este bine ca acesta sa aiba relatii cat de cat apropiate cu acesta.