Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de interventie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de interventie

Vreau sa depun o cerere de interventie intr-un proces care are termen in septembrie, deschis de un coleg de-al meu, impotriva unei institutii pentru eliberarea unor acte.
Insa eu am deschisa si o actiune cu acelasi obiect ca al colegului, care are termen in octombrie!
Pot sa intervin in procesul colegului meu? Ce se intampla cu cerere mea? renunt la judecata sau o suspend?

Multumesc

Doar dacă dreptul invocat de colegul D-vostră este același cu al D-voastră puteți să invocați o cerere de intervenție în interes propriu.

Dacă dreptul invocat de D-voastră este distinct față de cel al colegului, puteți să formulați doar o cerere de intervenție în interesul colegului D-voastră și nu în interes propriu. (art. 49 - 50 Cod proc civ.).

Patrick_, utilizator