Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa ”la gri”
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa ”la gri”

Vreau sa cumpar o casa in stadiul ”la gri” - tencuita, cu ferestre, usa exterioara, acoperis cu invelitoare, fara utilitati trase.
- Ce acte trebuie sa aiba casa, in afara de autorizatia de construire?
- Se poate intabula?
- Si, in al doilea rand, dupa ce o cumpar, fiind la gri, se considera ca activitatea de construire nu s-a terminat si deci autorizatia de construire imi poate expira daca nu ma grabesc cu finisarile? Imi poate fi necesara o alta autorizatie?
Acte de proprietate pentru teren, autorizatie de construire pentru casa si este posibil si procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor ca sa nu mai aveti probleme cu expirarea termenului la autorizatie (tine numai de cei de la primarie). Se poate intabula daca a fost trecuta suprafata construita la impozite si taxe locale, apoi ati facut documentatia cadastrala. Se poate face intabularea si pentru constructii neterminate.