Forum Discuţii juridice Executare silită executare bncara/drept de folosinta
Discuție deschisă în Executare silită

executare bncara/drept de folosinta

buna ziua!

am o cunostinta care se confrunta cu urmatoarea situatie:
- in 2008 a inchiat un contract pentru un credit punte, pe 1an(termen prelungit apoi prin acte aditionale) pentru suma de 60000eur, cu destitnatia: achizitia unui apartament.
- acest credit a fost garantat cu o garsoniera detinuta de cunostinta mea
- apartamentul cumparat a fost vandut apoi catre nepoata minora a cunostintei, aceasta din urma avand drept de folosinta al acestui apartament
- in martie 2012 s-a dispus executarea silita 'prin urmarirea silita mobiliara, imobiliara si prin poprire asupra veniturilor debitorului aflate la tertii popriti'
- garsoniera a fost vanduta, insa a ami ramas o datorie de 30000eur.

acum intrebarile sunt:
1.poate fi executat dreptul de folosinta asupra imobilului cumparat(tinand cont si de faptul ca la ora actuala cunostinta mea are infiintata poprire pe pensie)?
2.ce masuri mai poate lua banca pentru recuperarea sumei?
Banca isi poate extinde pretentiile privind recuperarea sumei (de 30 mii euro) si pe imobilul cumparat de nepoata daca se cunoaste faptul ca acesta a fost vandut de catre cunostinta dvs., tinand cont de faptul ca poprirea pe pensie nu stinge integral datoria.