Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua,legat de succesiune,cum procedez pentru deschidere.am un apartament cu mama mea si am o parte mostenire dupa moartea tatalui.cand va muri si mama cum trebuie procedat,cat ar costa si cum se deschide succesiunea?nu am cadastru si intabulare la casa,e un apartament cu trei camere in Tineretului.cred ca am un sfert din ea momentan.mersi
Da, aveti momentan 1/4 dupa ce ati dezbatut mostenirea dupa tatal dvs. In cazul in care decedeaza si mama dvs. aveti 1/1 adica toata casa. Pe baza certificatului de mostenitor va intabulati casa in cartea funciara. Succesiunea o deschideti la notarul de la ultimul loc de domiciliu al mamei dvs. Costul este variabil de la notar la notar.