Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Regulament intern
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Regulament intern

Daca printr-o adresa catre reprezentantii salariatilor solicit interzicerea adeverintelor medicale eliberate de medic pentru motivarea absentelor, iar reprezentantii isi dau acordul, pot sa trec acest lucru in regulamentul de ordine interioara?
Nu puteti trece asa ceva in R.I. .. concediul medical face dovada ca un salariat se afla in incapacitate temporara de munca ... Pentru a fi eficienti in combaterea tendintei mult prea lejere a medicilor in a acorda concedii medicale, aveti la indemana refuzul justificat la plata a indemnizatiei.
Insa, exercitarea acestui drept trebuie facuta cu prudenta, intrucat abuzurile angajatorului pot atrage aplicarea unei sanctiuni contraventionale.

Ce refuzuri ar putea fi considerate justificate?
Potrivit normelor de aplicare a OUG 158/2005, constituie refuzuri justificate la plata indemnizatiilor de concediu medical urmatoarele situatii:
- nu se face dovada calitatii de asigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
- nu este indeplinita conditia stagiului complet de cotizare;
- nu sunt completate toate rubricile din certificatul de concediu medical de catre medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat;
- certificatul de concediu medical nu este prezentat in termenele prevazute de lege;
- certificatul de concediu medical este acordat retroactiv (in afara situatiilor internarii in spital, a imbolnavirilor in strainatate si a aplicarii unui aparat ghipsat).
- certificate de concediu medical ce depasesc duratele maxime prevazute norme, in functie de afectiune;
- plata indemnizatiei de concediu medical este amanata, ca urmare a sesizarii comisiilor care efectueaza controlul, de catre angajatorul care constata eliberari nejustificate de certificate de concedii medicale;
- alte situatii similare temeinic fundamentate.
[ link extern ]
Nu concediul medical vreau sa-l interzic ci adeverinta (foicica aceea mica) medicala prin care medicul il absenteaza ptr o zi de la lucru.