Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reducere pensie de intretinere - respinsa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reducere pensie de intretinere - respinsa

Buna. Am formulat o cerere de reducere a pensiei de intretinere minor. La momentul divortului s/a stabilit o pensie de 200 euro, paratul lucrand in strainatate.. Aceasta pensie a fost stabilita prin acordul paratului acesta formuland o intampinare. Nu s-a specificat ca a fost stabilita in functie de veniturile acestuia cu toate ca a fost facuta raportandu-se la acest fapt.
Problema este ca acum veniturile au scazut la jumatate, am anexat adeverinte etc dar s-a respins pe motivarea ca a fost de acord paratul sa plateasca pana la majorat pensia de 200 de euro .
Ce sfat imi dati? Multumesc
Atacati hotararea, aduceti adeverinta privind veniturile actuale.
Ati fost de acord sa platiti pensie 200 de euro si in continuare ati fi de acord, numai ca nu puteti daca v-au scazut veniturile.
Pe baza adeverintei, instanta va decide daca v-ati putea permite sa platiti 200 euro lunar.