Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda circulatie

Buna ziua,
Intr-o seara am fost oprit de un echipaj de la Politia Rurala si amendat pentru, citez din PV: A condus auto X pe DJ X cu defectiuni la faza de intalnire fata dreapta, defectiuni ce au fost remediate pe loc. Fapta savarsita este prevazuta la art. 101/1/10 oug 195/2002, 6pct. amenda in valoare de 420ron.

Art. 101/1/10 spune: Montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;
As vrea sa depun contestatie dar inca nu stiu ce sa mentiuonez in declaratie. Ca am fost incadrat gresit si sa cer nulitatea pv-ului sau ca amenda este mare pentru aceasta fapta si puteam fi doar avertizat avand in vedere ca sunt la prima abatere si defectiunea a fost remediata pe loc.
Orice sfat mi-ar si de folos.
Multumesc,
ctin_marius, utilizator
In plangerea pe care o depuneti puteti solicita si una si alta, adica anularea pvc, iar daca instanta considera ca nu exista motive de nulitate, solicitati schimbarea sanctiunii din amenda in avertisment.