Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare salarii restante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare salarii restante

Buna ziua,
Lucrez in cadrul unei regii autonome si nu am priti salariul de 5 luni, care sunt pasii de urmat in conditiile in care regia nu are bani in buget.
Multumesc,
baciud
Aveti doua posibilitati : sesizarea ITM-ului si/sau actiunea in instanta impotriva angajatorului .
Actiunea in instanta presupune angajarea unui avocat, cine suporta onorariul?
Actiunea in instanta nu presupune in mod obligatoriu si angajarea unui avocat .. numai n conditiile in care doriti asa ceva, atunci veti plati onorariul acestuia , iar daca castigati litigiul , onorariul platit se poate recupera sub forma cheltuielilor de judecata de la partea adversa.