avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am o nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am o nelamurire

buna ziua as avea o intrebare care este diferenta dintre custodia copilului si stabilirea copilului la unul dintre parinti in instanta daca obtin stabilirea minorului la mine poate mama peste 3-4 ani sa deschida din nou proces :">eu nu sint casatorit cu mama minorului este copil inafara casatoriei
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 17:20, 30 August 2012
custodia comuna se refera la exercitatrea autoritaii parintesti asupra copilului in comun ( adica deciziile asupra lui) iar domiciliul se refera la unde va locui minorul.

poate oricand sa introduca o noua actiune daca se schimba situatia....este o autoritate de lucru judecat relativ
deci daca ai dori sa inaintez proces de exzercitarea autoritati parintesti si stabilire locuinta minor asta ar insemna custodie:"> stiti dupal noul cod civil nu mai inteleg nimic
notiune de custodie nu exista in Noul cod civil...este doar o denumire un libaj uzual pentru ce v-am spus mai sus....nci eu nu inteleg ce doriti de fapt...:-/

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reincredintare minor lilicu lilicu - pe vechiul cod minorul a fost incredintat mamei , tatal cu drept de vizita - mama se recasatoreste si pleaca cu minorul din tara fara sa anunte tatal - ... (vezi toată discuția)
Incredintare copil oana_lex82 oana_lex82 Buna, ma intereseaza si pe mine in ce conditii pot obtine custodia copilului meu.Mentionez ca nu l-am abandonat nicio zi, am avut total grija de el insa unele ... (vezi toată discuția)
Divort- neintelegere in privinta minorului lacri88 lacri88 sunt casatorita cu sotul meu de 5 ani ma inselat si vreau sa divortez dar problema este ca avem un copil de 4 anisori si nu vrea sa mi-l dea.ce-as putea face ... (vezi toată discuția)