Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am o nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am o nelamurire

buna ziua as avea o intrebare care este diferenta dintre custodia copilului si stabilirea copilului la unul dintre parinti in instanta daca obtin stabilirea minorului la mine poate mama peste 3-4 ani sa deschida din nou proces :">eu nu sint casatorit cu mama minorului este copil inafara casatoriei
custodia comuna se refera la exercitatrea autoritaii parintesti asupra copilului in comun ( adica deciziile asupra lui) iar domiciliul se refera la unde va locui minorul.

poate oricand sa introduca o noua actiune daca se schimba situatia....este o autoritate de lucru judecat relativ
deci daca ai dori sa inaintez proces de exzercitarea autoritati parintesti si stabilire locuinta minor asta ar insemna custodie:"> stiti dupal noul cod civil nu mai inteleg nimic
notiune de custodie nu exista in Noul cod civil...este doar o denumire un libaj uzual pentru ce v-am spus mai sus....nci eu nu inteleg ce doriti de fapt...:-/