avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal????/
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal????/

buna ziua
am o nelamurire.lucrez in invatamant iar pe la mijlocul lunii septembrie va trebui sa nasc.Din data de 1 septembrie imi voi baga concediu medical.Cate zile sunt obligata sa iau ca apoi sa pot intra in concediu pentru cresterea copilului?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:44, 30 August 2012
Pentru a beneficia de CCC trebuie ca aveti cel putin 42 de zile concediu de lauzie (postnatal).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal ggami ggami Buna seara! As dori sa stiu de cate sapt de sarcina se poate intra in prenatal. Daca am 30 de sapt si 2 zile si imi iau 3 zile de medical(pt copilul de trei ... (vezi toată discuția)
Concediu postnatal arandula arandula buna, sunt in invatamant si am o nelamurire beneficiez de concediu legal luna iulie si august iar bebelusul meu urmeaza sa se nasca la inceputul lunii august. ... (vezi toată discuția)
Concediu de lauzie Mirabela fedeles Mirabela fedeles Buna ziua daca sunt angajata din luna martie am dreptul la concediu de lauzie .Tinand cont ca voi aplica pentru indemnizatia de crestere a copilului cumuland ... (vezi toată discuția)