Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... naplata salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

naplata salar

Sunt plecata dintr-o firma 2 de luni si mai aveam de luat 3 salarii. In aceste 2 luni nu am primit nici un ban, desi angajatiilor existenti li s-au dat banii. Firma nu este in insolventa. Este legal sa se dea salarii doar cum doresc ei sau ele tb date la toata lumea in ordine. Am reclamat la ITM salariile restante, dar nu am primit inca raspuns. Intrebarea mea e daca e legal sa se deasalarii cum vrea patronul s-au ele tb date in ordine?
Pot sa-i execut bunurile personale? Avocata mea a vorbit cu avocata firmei si aceasta i-a spus ca nu am decat sa cer salariile din fondul de garantare ca ei sunt in pragul insolventei si nu am ce sa execut de la ei. Eu stiu de fondul ala , dar eu pied bani pentru ca am de recuperat mai mult decat imi da fondul
Din fondul de garantare se pot plati :
- salariile restante;
- compensaţiile băneşti restante, datorate de angajatori pentru concediul de odihna neefectuat de salariaţi, dar numai pentru maximum un an de muncă;
- plăţile compensatorii restante, în cuantumul stabilit în contractul colectiv de munca şi / sau în contractul individual de muncă, în cazul încetării raporturilor de muncă;
- compensaţiile restante pe care angajatorii au obligaţia de a le plăti, potrivit contractului colectiv de muncă şi / sau contractului individual de muncă, în cazul accidentelor de muncă sau al bolilor profesionale;
- indemnizaţiile restante, pe care angajatorii au obligaţia, potrivit legii, de a le plăti pe durata întreruperii temporare a activităţii.

Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale asigura plata creanţelor salariale ce rezulta din contractele individuale de munca si din contractele colective de munca încheiate de salariaţi cu angajatorii împotriva cărora au fost pronunţate hotărâri judecătoreşti definitive de deschidere a procedurii insolvenţei şi fata de care a fost dispusă măsura ridicării totale sau parţiale a dreptului de administrare.

Bunurile personale sunt cam greu de urmarit in aceste conditii ...
Deci rezulta ca oricine poate tine angajati fara sa-i plateasca si apoi sa declare insolventa ca nu are bani si sa nu pateasca absolut nimic. Nu exista parghii legale. Eu acum am platit un avocat pentru recuperarea salariilor in instanta. Vor pierde si bani dati la avocat. Ca doar patronul nu e prost, a vandut tot pe sume mici tot unei firme de al lui ( ma rog nu e pe numele lui, dar tot el e bossul) cu banii d-zeu stie ce a facut. Probabil are scuze, ca aplatit furnizorul x sau finante asa ca nu are rost sa ma apuc si de contestarea vanzarilor. Asta e Romania in care daca nu ai frica de Dumnezeu poti sa faci ce vrei fara sa patesti nimic
printzesa18, utilizator