avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme incadrare spiru 2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme incadrare spiru 2009

Buna seara,

am terminat liceul pedagogic, iar in 2009 am promovat ex. de licenta la USH fac psihologie. Pe baza adeverintei am fost incadrata prof. in inv primar, si sunt si acum dupa 3 ani platita ca profesor.
Acum o saptamana am primit a informare scrisa din partea directorului, ca am o luna la dispozitie sa aduc diploma de licenta deoarece adeverinta s-a expirat pe baza OM 2284/2007 art 38, in caz contrar voi fi reincadrata in functia de invatator.
Trebuie sa mentin ca in 2011 am cerut o noua adeverinta de la USH, care are la final ca adeverinta este valabila pana la eliberarea diplomei de licenta.

Intrebarea mea este ce pot face eu acum?
Daca cer o noua adeverinta? Aceasta lege nu interzice prezentarea unor noi adeverinte, daca inteleg bine...
Daca intru in proces cu USH angajatorul poate sa ma reincadreze?
Daca ma reincadreaza ce sanse am la un proces cu angajatorul?

Multumesc anticipat pt. orice parere constructiva...

cu stima eild
Cel mai recent răspuns: eild , utilizator 09:06, 31 August 2012
Cel mai simplu ar fi să aduceți diploma de licență.
Termenul de eliberare adiplomei este de un an de la data examenului de absolvire. Doar pentru această perioadă de un an este valabilă adeverința.
msi Patrick_

Intr-adevar asta ar fi cel mai simplu, dar momentan e imposibil deoarece spiru nu elibereaza diplome promotiei 2009 ID.
trebuie sa caut alta solutie...

Astept si alte sugestii.
O zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitatea diplomei de licenta OlaruPetolela OlaruPetolela Am absolvit Facultatea de drept si administratie publica-specializarea drept, din cadrul Universitatii Spiru Haret, promotia 2009, la ID, perioada studiilor 4 ... (vezi toată discuția)
Relicentiere universitatea "spiru haret" educatoarea educatoarea Sunt licentiata in Stiinte ale Educatiei la Univ. \"SPIRU HARET\", promotia 2009, forma de inv. ID.Chiar daca MECTS a recunoscut aceste studii in toamna, de ... (vezi toată discuția)
Valabilitatea unei adeverinte de licenta OanaTurtoi OanaTurtoi Buna ziua! Pentru intelegerea celor 2 intrebari, as dori sa fac mici precizari: intre anii 2006-2009 am urmat si absolvit cursurile unei facultati din cadrul ... (vezi toată discuția)