Forum Discuţii juridice Executare silită Suspendare executare silita admisa
Discuție deschisă în Executare silită

Suspendare executare silita admisa

In urma unei executari silite, prin care executorul judecatoresc a infiintat poprire asupra drepturilor salariale si a blocat conturile de diponibilitati banesti, s-a formulat o actiune cu 2 capete de cerere: suspendare executare silita si contestatie la executare.
Prin incheiere de sedinta s-a admis suspendarea executarii silite, pana la solutionarea pe fond a contestatiei. Incheierea prin care s-a admis suspendarea executarii a ramas definitiva si irevocabila prin nerecurare.
Probabil ca si instanta a trimis, dar debitorul a trimis executorului copie dupa Incheierea legalizata la judecatorie, solicitandu-i punerea in aplicare a suspendarii, prin desfiintarea popririi si deblocarea conturilor.
In cat timp de la comunicare are obligatia executorul sa desfiinteze poprirea si sa deblocheze conturile? Au trecut 8 zile lucratoare si nu a dat niciun semn.
La banca de unde se incaseaza salariul s-a prezentat incheierea, definitiva si irevocabila, legalizata, in original, dar pt ca jurista bancii lucreaza 2 ore pe zi, nu s-a miscat nimic nici acolo.
Sugestii?
Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Nu a adus hotararea, doar fisa ecris de pe portal.just.ro.
vladion2005, utilizator