Forum Discuţii juridice Executare silită Suspendare executare silita admisa
Discuție deschisă în Executare silită

Suspendare executare silita admisa

In urma unei executari silite, prin care executorul judecatoresc a infiintat poprire asupra drepturilor salariale si a blocat conturile de diponibilitati banesti, s-a formulat o actiune cu 2 capete de cerere: suspendare executare silita si contestatie la executare.
Prin incheiere de sedinta s-a admis suspendarea executarii silite, pana la solutionarea pe fond a contestatiei. Incheierea prin care s-a admis suspendarea executarii a ramas definitiva si irevocabila prin nerecurare.
Probabil ca si instanta a trimis, dar debitorul a trimis executorului copie dupa Incheierea legalizata la judecatorie, solicitandu-i punerea in aplicare a suspendarii, prin desfiintarea popririi si deblocarea conturilor.
In cat timp de la comunicare are obligatia executorul sa desfiinteze poprirea si sa deblocheze conturile? Au trecut 8 zile lucratoare si nu a dat niciun semn.
La banca de unde se incaseaza salariul s-a prezentat incheierea, definitiva si irevocabila, legalizata, in original, dar pt ca jurista bancii lucreaza 2 ore pe zi, nu s-a miscat nimic nici acolo.
Sugestii?
Va multumesc.
Domnule bej,
Nimeni nu a vorbit de eliberarea sumelor consemnate ci de deblocarea sumelor intrate ulterior pronuntarii suspendarii executarii silite.
S-a mentionat clar ca au trecut 8 zile de la momentul la care executorul a fost anuntat de suspendare fara ca acesta sa anunte tertul poprit cu privire la suspendare. Aici e abuzul in serviciu.
Pai, ati mai avea o solutie: data fiind complicatele cai ale justitiei romanest (pe care nu sper sa le vad decurcate in viata asta, poate in alta reicarnare - daca n-o fi sub forma de caine) coroborat cu dreptul dumneavoastra de a beneficia de rezultatul muncii depuse
PUTETI SOLICITA CA ANGAJATORUL SA VA PLATEASCA IN NUMERAR PE DURATA DETERMINATA, INCHEIND IN ACEST SENS UN ADITIONAL LA CONTRACTUL DE MUNCA (daca aceasta forma de plata este prevazuta in contract) a sau o CONVENTIE INTRE D-VOASTRA SI ANGAJATOR CU AVIZELE NECESARE: serv. financiar, resurse umane, juristul intreprinderii, (asta deoarece nici o lege din tara asta nu va poate obliga sa acceptati plata in cont, dar asta deja este o alta discutie).
Va doresc succes.
Nitu_Virgeenia, utilizator
Nitu_Virgeenia a scris:

Pai, ati mai avea o solutie: data fiind complicatele cai ale justitiei romanest (pe care nu sper sa le vad decurcate in viata asta, poate in alta reicarnare - daca n-o fi sub forma de caine) coroborat cu dreptul dumneavoastra de a beneficia de rezultatul muncii depuse
PUTETI SOLICITA CA ANGAJATORUL SA VA PLATEASCA IN NUMERAR PE DURATA DETERMINATA, INCHEIND IN ACEST SENS UN ADITIONAL LA CONTRACTUL DE MUNCA (daca aceasta forma de plata este prevazuta in contract) a sau o CONVENTIE INTRE D-VOASTRA SI ANGAJATOR CU AVIZELE NECESARE: serv. financiar, resurse umane, juristul intreprinderii, (asta deoarece nici o lege din tara asta nu va poate obliga sa acceptati plata in cont, dar asta deja este o alta discutie).
Va doresc succes.

Multumesc pt urarea de final.
Am incercat si nu se admite; la noi se deruleaza sume numerar din incasari si la anumite valori se cer anumite masuri de securitate, asa incat s-a decis ca plata salariilor sa se faca doar pe carduri. Noi suntem unitate bugetara si sunt extrem de multi salariati in situatii de executare, cu popriri.

Ceea ce ma intereseaza cu precadere este obligatia legala a executorului in fata unei decizii a unei instante, definitiva si irevocabila. Nu a avut decenta sa-mi raspunda la nicio adresa pana acum, nici alb, nici negru, daramite sa mai intreprinda ceva legat de suspendarea executarii. Cel putin legea bunului simt care cere sa raspunzi cand cineva ti se adreseaza, repetat, o incalca. Daca incalca altceva nu m-am dumirit inca, de aceea sunt pe forum.
Toate bune tuturor!
@Jocandi, multumesc,dl bej e mai interesat de breasla dansului decat de opozitie.
Buna ziua. Va cer ajutorul privind urmatoarea speta.
A fost infiintata poprirea, iar eu am calitatea de tert poprit.
Debitorul a facut contestatie la executare si instanta i-a admis-o, anuland executarea silita si adresa de infiintare a popririi. Debitorul a cerut initial si suspendarea executarii, dar a renuntat la aceasta al 2- lea termen.
Mentionez ca hotararea nu este comunicata partilor, pronuntarea avand loc pe data de 4 septembrie 2012. In plus este supusa RECURSULUI, deci nu este definitiva si irevocabila.
Astazi am primit o cerere de la debitor prin care cere incetarea eliberarii sumelor retinute in urma popririi, urmare admiterii contestatiei, fiind anexata fisa dosarului cu solutia data, printata de pe portalul de instanta (nici macar un certificat de grefa).
Intrebarea mea este daca si in ce temei legal pot da curs solicitarii debitorului?
Multumesc.
Contestatia a fost admisa, recursul nu suspenda executarea hotararii, trebuie sa va conformati si sa ii dati banii. Dar daca nu a adus hotararea sau un cerfificat de grefa vorbiti cu executorul sa ii ridice poprirea pentru ca are aceasta obligatie.