avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere de mostenire

Buna ziua

Bunicii mele ia dat mama ei niste terenuri cu contract de vanzare cumparare. Aceste terenuri le-a primit cand era casatorita cu bunicul care intre timp a decedat. pe contractul de vanzare cumparare apare numai bunica. Poate cere copiii ei dezbatere de mostenire dupa bunicul si dupa cele terenuri? Stiu ca orice bun dobandit in timpul casatoriei devine bun comun...........
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:09, 31 August 2012
daca bunul e dobandit din contract de vanzare cumparare, atunci e bun comun.

daca bunul e dobandit din mostenire e bun propriu
Daca bunul este comun va intra in masa succesorala insa se poate apara la proces ca ii apartine in cota de 100%.
Dar ea cat este in viata poate sa il vanda sau sa il arendeze?
Daca este bun dobandit in timpul casatoriei nu il poate vinde singura chiar daca ar fi al ei in totalitate.
Va trebui sa se faca partajul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa cumpăr o casa și câteva terenuri ... Joseant Joseant Bună seara... Doresc sa cumpăr o casa și câteva terenuri dar proprietara nu are actele la zi. Nu are dezbătute monstenirile în cazul acesta după ... (vezi toată discuția)
Act de donatie sau contract de v-c? mos_ene mos_ene salutare la toata lumea am si eu mai multe nelamuriri si va rog daca putezi sa ma elucidatzi si pe mine:sa incepem cu inceputul(bunicul meu a murit in 1997 ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare in timpul casatoriei valirox valirox Buna ziua, Am o problema mai delicata pe care nu stiu cum sa o rezolv, daca ma puteti ajuta: Tatal meu a fost casatorit, dar in fapt despartit de mama mea ... (vezi toată discuția)