Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere de mostenire

Buna ziua

Bunicii mele ia dat mama ei niste terenuri cu contract de vanzare cumparare. Aceste terenuri le-a primit cand era casatorita cu bunicul care intre timp a decedat. pe contractul de vanzare cumparare apare numai bunica. Poate cere copiii ei dezbatere de mostenire dupa bunicul si dupa cele terenuri? Stiu ca orice bun dobandit in timpul casatoriei devine bun comun...........
daca bunul e dobandit din contract de vanzare cumparare, atunci e bun comun.

daca bunul e dobandit din mostenire e bun propriu
Daca bunul este comun va intra in masa succesorala insa se poate apara la proces ca ii apartine in cota de 100%.
Dar ea cat este in viata poate sa il vanda sau sa il arendeze?
Daca este bun dobandit in timpul casatoriei nu il poate vinde singura chiar daca ar fi al ei in totalitate.
Va trebui sa se faca partajul.