Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Miros de mancare de la vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Miros de mancare de la vecini

Buna ziua!
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Anul trecut vecinul meu si-a supraetajat casa. Hota de la bucataria lui de la parter este pe peretele dinpre mine. Distanta dintre case este de doar 6 m, casa mea fiind tot cu etaj. Pe latura asta eu am o camera, intrarea in casa si o terasa. Problema este, ca de cand a supraetajat, de cate ori gateste cu hota deschisa toate mirosurile nu mai merg in sus, ca inainte, ci vin la mine in curte, pe terasa si in casa. Nu pot sa tin un geam deschis sau usa deschisa din cauza ca imi intra mirosul in casa.
Vreau sa stiu daca exista vreo lege care sa ma poata ajuta in situatia asta.
Va multumesc tuturor pentru ajutor, deocamdata incerc pe cale amiabila.
sanda_ln, utilizator
Vreo modificare legislativa in aceasta situatie? Intreb pt ca la parterul blocului unde locuiesc, e un magazin ce recent a fost prevazut cu un cos de evacuare a mirosului rezultat in urma gatirii (prajelii) diverselor produse alimentare ce le comercializeaza. Cosul respectiv e la nivelul etajului 1 (unde locuiesc), cam la 4m de bloc. Problema apare cand bate vantul spre bloc: nu pot tine geamurile deschise din cauza mirosurilor degajate de cosul respectiv. Ce pot face legal ca sa nu mai fiu deranjat de mirosurile degajate de la magazin?
DanCN, utilizator