Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Refuz de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Refuz de plata

Imi puteti spune va rog care este termenul legal in care o banca imi da refuzul de plata al unui bilet la ordin(din cauza lipsei de disponibilitati a clientului meu)?
in termen de 24 de ore de la data refuzului, banca trebuie sa inregistreze la CIP incidentul.
in cel mult doua zile ar trebui sa aveti biletul si justificarea refuzului.
Mie mi-a dat banca refuzul de plata dupa o luna,desi stia k banca acelui client de-al meu constatase refuzul de plata.Primise prin email refuzul de plata stampilat de cealalta banca si a refuzat sa-mi dea biletul la ordin.Eu stiu k acel client al meu a incasat bani in aceea perioada,insa executorul nu poate obtine extrase de cont numai din data in care a facut popririle pe conturi.Cum pot sa fac rost de extrasele de conturi incepand cu data in care s-a constatat refuzul de plata pana la data popririilor?Executorul mi-a spus k el nu poate....
Ce popriri, doamna? Nu inteleg....