Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abuz la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abuz la locul de munca

Buna ziua! Numele meu este G. C. si va scriu in functie de angajat pe postul de Project manager al firmei xxx S.R.L. Bucuresti! Va rog sa cititi cu atentie randurile de mai jos.
Inca sunt angajat la firma xxx S.R.L., de ce inca?.. pt ca pur si simplu mi s-a cerut sa-mi dau demisia, administratorul firmei comunicandu-mi in data de 31.08.12 ca vrea sa incheie colaborarea cu mine lucru care sa intamplat astfel ,a venit la mine in birou cu o declaratie scrisa ca eu personal vreau sa inchei colaborarea cu firma, binenteles patronul a semnato dar eu nu am vrut deoarece am spus ca este un abuz si ca nu este decizia mea! Ce ma deranjeaza foarte mult este faptul ca l-am intrebat motivul pentru care vrea sa ma excluda din firma, dar din pacate nu a avut un argument destul de puternic si plauzibil pt a-mi raspunde la intrebare! Mi-a aratat o situatie a departamentului in care erau incluse si costuri pe care eu le-am denumit ca nefiind corecte si ca departamentul este pe minus.
Deci pur si simplu am fost bun pana acum in firma (am pus bazele logisticii in firma si punerea la punct a spatiului de depozitare – sunt incadrat ca ,,manager,, in companie, am fost angajat acum 3 luni in urma), mi-au oferit birou, si multe promisiuni!
Am ajuns in aceasta firma in urma interviului de angajare, iar dupa ce am stat in ,,proba,, vreo 2 luni am avut incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata, unul dintre sefi mi-a spus ca eu sunt omul potrivit pt dezvoltarea companiei si ca voi fi angajat ca PROJECT manager, deoarece, citez : ,,…te vei ocupa de logistica, vei fi coordonator personal, te vei ocupa de relationarea cu MINISTERELE SI INSPECTORATELE SCOLARE PE PROIECTUL PROPUS SI ACCEPTAT LA NIVEL NATIONAL, pt ca noi avem nevoie in firma de un om care sa gandeasca, ca necalificati gasesc oricand!,,…. eu am ramas surprinsA si era normal sa accept acest post, mai ales ca experienta ma ajuta foarte mult!
Mentionez ca din septembrie 2011 pana in prezent am promovat produsele companiei, am realizat evenimente pentru copii in mai multe orase din tara ,am participat la emisiuni tv si radio, am incercat sa conduc departamentul si la vanzari asa cum stiam eu din experienta mea dar din luna februarie a fost preluata comanda la capitolul vanzari de alte doua persoane , canalizand in totalitate atentia exclusiv pe proiect., am muncit ore suplimentare la greu la ce era de facut in firma, pt ca aceasta sa creasca in imagine si dezvoltare!
Vreau sa va spun ca sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata!
Eu voi impartii lucrurile in doua categorii: lucrurile care ma privesc pe mine si lucrurile care privesc nerespectarea anumitor norme.
1. Lucrurile care ma privesc direct pe mine sunt urmatoarele:
- mi s-a impus demisia fara motiv anume
- comportament neadecvat din partea angajatorului asupra mea
- vreau sa-mi pastrez jobul in continuare, consider ca nu am gresit cu nimic
2.Lucruri care privesc nerespectarea anumitor norme:
- nu se platesc ore suplimentare desi exista un registru care arata ora de venire si plecare
- nu se respecta sanatatea muncii, nici un angajat nu are facute analizele pt angajare, si nici o vizita medicala in acest scop
- delegatiile nu au fost platite decat diurna in rest nimic mentionez ca deplasarile au fost in wechend
- frauda fiscala – tranzactii vanzare-cumparare efectuate la negru, probleme in contabilitate
- protectia munci si a sanatatii in munca este facuta ,,formal,, (muncitorii semneaza fisele de protectia munci, dar de fapt habar nu au de ce semneaza)
- si mai sunt, dar acestea mi-au venit acum in minte..
Sunt foarte multe neregularitati in aceasta firma, si nu e bine! Am lucrat la mai multe companii, dar un angajator mai corupt ca aceasta nu am mai intalnit! Si mi-am dat seama de acest lucru destul de tarziu!
Am citit pe un forum ca se poate face un proces prin care as putea sa dau angajatorul in judecata, si pt care nu se plateste timbru fiscal. As putea face chestia asta?
Eu nu vreau sa-mi dau demisia, pt ca consider ca nu am facut nimic asa de grav incat sa merite asta, din contra am lansat un brend si am adus o imagine companiei cu multa munca neglijandu-mi familia si anume 50 de zile nu am fost cu copii mei ci cu sute de copii in tara in folosul firmei.si nu voi mai semna nici un act.
Am uitat sa va spun ca acea declaratie este in posesia mea si dupa ce am refuzat semnarea ei au venit la mine cu o notificare prin care imi aduce la cunostinta ca se restructureaza postul, binenteles nu am semnato nici pe aceasta.
Va rog frumos sa cititi si daca considerati ca aceasta poveste merita atentie si sunteti interesati sa ma ajutati in lupta cu ei, macar cu un sfat sau ce ar trebuii sa fac in continuare (nu mi-am scris demisia, si nu am de gand s-o fac)!
Va multumesc pt. rabdarea acordata!
G.C..
Nu puteti fi obligat sa va semnati demisia, dar probabil ati devenit o persoana ,,incomoda" in firma, sau ,,ati deranjat" cu ceva. Este un artificiu pe care angajatorul l-a ales, pentru a nu-si crea probleme, va va restructura postul. Ati primit cu 20 de zile inainte, o perioada de preaviz. În timpul preavizului puteti veni la serviciu doar 4 ore pe zi, fara sa va fie afectat salariul, in restul timpului putand legal sa va cautati de lucru la alte companii.
In privinta neregulilor enumerate, le puteti aduce in atentia organelor competente, in functie de domeniul lor.
Omeneste este un abuz, legal insa nu, incetarea CIM are loc in acest caz, prin concediere pe motive ce nu tin de persoana salariatului .
Va invit la cateva momente de meditatie:,,dragoste cu sila nu se face".

Buna ziua,
Cred ca in punctul in care va aflati acum nu puteti face mare lucru,daca angajatorul face atat de multe neregularitati de ce vreti sa ramaneti in continuare la el?
Cu experienta asimilata va puteti angaja in alta parte si pe un salariu care sa-l meritati.
Cred ca v-a desfacut contractul de munca in baza art. 65(1),concediere care nu tine de persoana angajatului si anume desfiintarea locului de munca ocupat,fara legatura cu persoana acestuia ,trebuie sa beneficiati de somaj si de compensatii prevazute de lege.
Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.
In pozitia de manager la timpul respectiv trebuia sa facet o clauza de neconcurenta la contract in urma careia primeati o indemnizatie de maximum 2 ani.
Va invit si eu la ce a spus doamna de mai inaintea mea,eu personal daca firma ptr. care am depus atat de mult efort vrea sa ma concedieze trageam concluzia ca nu merita sa lucrez pentru ei,iar ptr. toate neregularitatile pe care le-ati enumerat va trebuie timp ,efort si probe
O zi buna in continuare va doresc!
trebuia sa acceptati notificarea angajatorului
declaratie scrisa ca eu personal vreau sa inchei colaborarea cu firma, binenteles patronul a semnato
care din punct de vedere tehnic reprezenta o demisie. insa o demisie speciala in care consintamantul va era afectat si ati fi putut-o ataca in instanta invocand viciul de consintamant.
daca mai aveti scrisorica impreuna cu decizia de incetare data de angajator (din motive neimputabile salariatului - desfintarea postului) va duceti in instanta si puteti demonstra judecatorilor ca nu motivele tehnice au fost pentru incetarea activitatii ci abuzul angajatorului.