Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere salariat aflat in litigiu cu o alta firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere salariat aflat in litigiu cu o alta firma

Buna ziua,
Doresc sa va intreb in ce conditii se poate concedia un salariat care mai are un contract de munca la o alta firma si este in proces cu acea firma. Este sofer.
In conditiile prevazute de codul Muncii se poate concedia un salariat .. nu are relevanta faptul ca acesta se afla in litigiu cu un alt angajator.
Este sofer si a fost prins furand motorina, practica care o continua si la cea de-a doua firma.
chiar daca angajatul este intr-un litigiu cu un alt angajator aceasta nu afecteaza optiunile dumneavoastra. Atata timp cat indepliniti prevederile legale referitoare la concediere pentru motive ce tin de persoana angajatului (presupun ca aceasta este calea pe care doriti sa o alegeti) nu aveti nicio problema
@ IldikoB

In acest sens, se poate demara procedura desfacerii disciplinare a c.i.m. ..
multumesc mult