Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Am si eu o nelamurire.Unchiul meu are un bar pe care l.a inchiriat unui domn de mai bine de 10 ani,timp in care cel din urma a investit constant platindu-i rudei mele suma din contract.A modernizat destul de mult barul ,transformandu-l in restaurant.Nu a cumparat teren sau ceva de genu.Pur si simplu dintr-un barulet modest a facut un restaurant.Ar putea chiriasul acum sa invoce lucrurile astea in instanta si sa castige?Mentionez ca nu s.a ajuns acolo deocamdata.Multumesc anticipat!:)
Chiriasul are dreptul la despagubiri cu privire la imbunatatirile pe care le-a adus imobilului respectiv, astfel ca in instanta, in masura in care poate dovedi cu inscrisuri acest aspect, instanta este obligata sa ia in considerare aportul valorii adus, si, in urma unei expertize, sa decida in consecinta.
Si deci sa inteleg ca ar putea castiga barul?Multumesc frumos
A nu se confunda uzucapiunea cu chiria (dreptul de folosinta).Foarte bine instanta va decide ,dar in niciun caz,, a cistiga barul",care inteleg se afla pe proprietatea altuia.Exista dreptu lla despagubire,cum a au fost facute imbunatatirile,de ce s-au facut,exista vreo intelegere scrisa, sunt multe aspecte de luat in seama ,asa ca nu va grabiti sa trageti concluzii.

Conditiile pentru a uzucapa sunt cu totulaltele.iar pentru 10 ani trebuie sa existe un just titlu(adica un inscris ,gen chitanta de mina,care sa-i poata transfera dreptul de proprietate unchiului),iar in lipsa acestuia nu a fost decat un locatar(chirias)si din cate spuneti nu a existat decat un drept de folosinta sau un contract de inchiriere, care este cu totul altceva.

leusan, utilizator
Va multumesc frumos:)