Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 10/2001 drept de retentie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 10/2001 drept de retentie

Buna seara
Cred ca sunteti obisniuti cu intrebari de genul acesta avand in vedere faptul ca au expirat contractele incheiate conf. O.U.G. 40/1999 respectiv 8/2004.
Chiriasii unui imobil restituit in natura fostilor proprietari deschid actiune instanta pentru imbunatatirile aduse imobilului si drept de retentie.Mentionez ca imobilul a fost preluat fara titlu valabil.
In Legea 10/2001 Art. 49 lit. 3 scrie ca in acest caz obligatia de despagubire revine statului sau unitatii detinatoare. Sa inteleg ca pot invoca exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a proprietarilor?
Va multumesc
Statul erijat in proprietar are obligatia de a garnata linistita folosinta si eventuale imbunatatiri care au adus un spor de valoare imobilului inchiriat, insa proprietarii nu pot fi absolut exonerati de orice obligatia, chiar daca formularea textului ii exclude de la raspunderea pentru eventuale imbunatiri caci dreptul de retentie are strinsa legatura cu bunul revendicat si nu se poate spune ca nu au nici o legatura cu bunul pentru a nu avea calitate procesuala pasiva
Va multumesc mult pentru raspuns.
Sa inteleg ca totusi va trebui sa ma judec cu chiriasii pt. drept de retentie? Ei nu au cerut aprobare pentru imbunatatiri.
Va multumesc