Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinii

Un vecin amabil a inchiriat parterul locuintei sale unui restaurant. Acest restaurant are un program de functionare intre orele 9 si 2 dimineata, dar inchide si la ora 4. Nici vecinul si nici chiriasul nu au solicitat acordul vecinilor cand au obtinut autorizatia de functionare. Intrebarea mea este: au sau nu nevoie de acordul vecinilor pentru aceste activitati? Mentionez ca locuim la casa. Legea 61 se refera doar la locuitorii de la bloc? Va multumesc!
Dispozitiile L nr 61 /1991 republicata prevede normele pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala,a ordinii si linistii publice si guverneaza relatiile nu numai din cadrul imobilelor de locuit ci si cele din situatia expusa de dvs
Multumesc! Am facut sesizari la Primarie si mi s-a raspuns ca nu are nevoie de acord pentru functionare deoarece la casa nu este necesar.Iar proprietarul cladirii in momentul cand si-a construit casa si a schimbat destinatia casei din spatiu de locuit in spatiu comercial, conform legii 50, nu are nici el nevoie de acord. Am chemat de nenumarate ori atat Politia Locala cat si pe cei de la Polita Municipiului si mi s-a spus ca nu au ce sa-i faca patronului, adica sa i se aplice vreo sanctiune pentru galagia de pe terasa. Problema care ne deranjeaza este ca aceasta terasa este la nici 2 metri de casa noastra si implicit camera fetitei noastre care de multe ori a fost trezita din somn din cauza galagiei. Mi s-ar fi parut normal ca programul de functionare sa fie in jur de ora 22-23 nu pana la orele 3-4 dimineata! As dori sa ma ajutati cu un sfat pentru a putea rezolva aceasta problema! Multumesc anticipat!
Legea 61/1991 nu are aplicabilitate in anumite intervale orare,astfel ca incalcarea dispozitiilor legale se poate constata,se poate consemna si se poate sanctiona la orice ora
politia, primaria spune ca legea 61/1991 este pentru locatarii de la bloc si asociatiile de locatari. asa este?