Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu odihna in functie de vechimea in munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu odihna in functie de vechimea in munca

Mai este obligatoriu ca un SRL sa acorde concediu de odihna in functie de vechimea salariatului in munca? Unde este specificata aceasta prevedere?
Nu este nicio obligatie in acest sens. Acordarea dreptului de concediu de odihna pe baza criteriului de vechime in munca se face numai daca sunt negociate grile de acordare in contractul colectiv de munca sau sunt prevazute in RI.
Acest mod de acordare a CO poate fi reglementat in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ..