Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitãțile actului juridic civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitãțile actului juridic civil

în ce articolul din Noul Cod Civil se găsesc? Mulțumesc frumos
Cred că mai folositor e cum ajungem la răspuns, nu răspunsul în sine, pentru că metoda poate fi aplicată şi în cazul altor întrebări de tipul "la ce articol este prevăzută cutare instituţie juridică?".

Care sunt modalităţile actului juridic civil, aşa cum le-am învăţat în facultate? Condiţia, termenul şi sarcina.
Deja ştim ce să căutăm în Codul civil.

Dacă avem un cod care să aibă şi cuprinsul într-o formă detaliată, răspunsul poate fi găsit răsfoind acest cuprins.

Dacă avem doar un cod în formă electronică, deschidem documentul, dăm un search (de obicei CTRL+F) şi căutăm expresii de tipul "Condiţia este" sau "Termenul este". După câteva rezultate parcurse dăm peste un articol (1.400) care conţine definiţia condiţiei suspensive. Privind un pic în context, observăm că articolul se încadrează în titlul "Modalităţile obligaţiilor", capitolul "Condiţia". Expresia "modalităţile obligaţiilor" poate fi considerată echivalentă cu expresia "modalităţile actului juridic civil", dacă avem în vedere articolele 1.164 şi 1.165 din Codul civil.
Mai observăm şi că, potrivit textului legii (articolul 1.398), spre deosebire de doctrina pe care am studiat-o la drept, modalităţile nu includ în mod expres sarcina (tratată în special în contextul liberalităţilor - ex. articolul 1.054 despre legatul cu sarcină).